Počas slávnostného ceremoniálu za účasti ministrov zahraničných vecí 26 členských krajín, generálneho tajomníka NATO, veľvyslancov a pracovníkov aliancie stúpali na pripravené stožiare postupne zástavy všetkých siedmich nových členov aliancie: Bulharska, Estónska, Lotyšska, Litvy, Rumunska, Slovenska a Slovinska.
Slávnostnú náladu dotváral vojenský orchester vrchného veliteľstva spojeneckých vojsk v Európe (SHAPE), ktorému sa pod tmavou bruselskou oblohou podarilo vytvoriť doslova prvomájovú atmosféru.
Privítanie nových členov sa uskutočnilo po ich pondelkovom oficiálnom vstupe do aliancie, keď vo Washingtone ich premiéri odovzdali americkej vláde ratifikačné dokumenty o pristúpení k Severoatlantickej zmluve.
Po vztýčení siedmich nových zástav sa začalo slávnostné zasadnutie Severoatlantickej rady, ktorá je najvyšším orgánom NATO. "Vstup siedmich krajín ukazuje, že princíp slobody je nezvratný. Rozšírenie NATO spolu s rozšírením EÚ najjasnejšie demonštrujú, že v Európe už geografia neznamená osud," povedal v úvodnom prejave generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer.
Ministri nových krajín vo svojich vystúpeniach zdôrazňovali historický význam rozšírenia, tešili sa zo záruk stability a bezpečnosti, ktorú ich krajinám NATO poskytuje, ubezpečovali, že sú pripravení prevziať povinnosti a záväzky členstva.
"Je to skutočne historický moment pre celý slovenský ľudTragické rozdelenie po druhej svetovej vojne, ktoré naše krajiny násilne vylúčilo z demokratickej Európy, je nenávratnou minulosťou," povedal šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan.
"Dnes ráno sa splnil sen lotyšského ľudu. Je to výnimočná chvíľa, ktorú si treba vychutnať," pridal sa lotyšský minister Rihards Piks.
Po pracovnom obede sa 26 ministrov zíde na neformálnom zasadnutí Severoatlantickej rady (NAC), ktoré bude venované príprave júnového summitu v Istanbule, misii NATO v Afganistane, prípadnej úlohe aliancie v Iraku, boji proti terorizmu.