SAMOSPRÁVA

V Trnave odhalia pamätnú tabuľu blahoslavenej sestre Zdenke Schelingovej

TRNAVA - Pamätnú tabuľu venovanú blahoslavenej sestre Zdenke Schelingovej odhalia a posvätia v nedeľu o 16. hodine na trnavskej Kalvárii. Trnavskí poslanci chcú takto zachovať pamiatku na hrdinský život rehoľnej sestry Zdenky, ktorá v Trnave pôsobila, zomrela a pôvodne aj bola pochovaná.

Účastníkom slávnostného aktu sa prihovorí primátor Trnavy Štefan Bošnák a arcibiskup Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy Ján Sokol. Slávnosti bude predchádzať duchovný program, ktorý pripravili sestry z Kongregácie milosrdných sestier sv. Kríža.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Trnavskí poslanci okrem umiestnenia pamätnej tabule sestre Zdenke rozhodli aj o postavení sochy pápežovi Jánovi Pavlovi II., ktorý minulý rok Trnavu navštívil. Práve pápež pri návšteve Slovenska vyhlásil sestru Zdenku za blahoslavenú.

(tasr)

Gymnázium pre talentovaných Rómov bude vo Zvolene

ZVOLEN - Talentované deti z rómskych rodín budú mať možnosť od septembra študovať zatiaľ v dvoch triedach nového osemročného gymnázia vo Zvolene. Budova školy, ktorej zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj, je teraz v rekonštrukcii.

Gymnázium so špecializáciou na cudzie jazyky a informatiku je podľa riaditeľky Združenej strednej školy služieb vo Zvolene Alžbety Staníkovej internátneho typu a bude fungovať na overenom systéme Gándiho školy v maďarskom Pécsi. Deti budú domov mládeže opúšťať len raz mesačne.

SkryťVypnúť reklamu

Momentálne robia rómski asistenti nábor, záujem o štúdium už prejavilo 30 rómskych aj nerómskych študentov. V prvom roku by na gymnáziu malo študovať približne 60 detí. Na škole budú okrem povinného rómskeho jazyka a rómskych reálií vyučovať ešte minimálne dva cudzie jazyky. Prijímacie pohovory z matematiky a slovenčiny sú pripravené na 8. júna.

Ročné náklady štúdia na jedného študenta zatiaľ nie sú známe, podľa odhadov by sa však na nich mali rodičia študentov podieľať približne 40 percentami.

"V prípade výrazne sociálne slabých rodín by percento mohlo byť aj nižšie, vo výnimočných prípadoch aj nulové," dodala Jana Luptáková.

Absolventi podobnej školy v Pécsi majú až 75-percentnú úspešnosť pri prijímacích pohovoroch na maďarské vysoké školy, nezanedbateľné sú aj vedľajšie efekty, napríklad takmer nulové ukončenie štúdia pre predčasné materstvo žiačok.

SkryťVypnúť reklamu

Od septembra by malo po spustení vyučovania vo zvolenskom osemročnom gymnáziu, v jednej triede bilingválneho gymnázia v Bratislave a na dvoch košických stredných školách študovať spolu približne 300 žiakov. (wm)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 541
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 231
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 979
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 991
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 951
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 821
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 454
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu