Približne pätinu svojich zásob ropy a plynu si firma Shell vymyslela. Pre investorov to bol šok. Teraz vyšlo najavo, že vedenie Shellu o tom vedelo už roky. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
NEW YORK - Manažment britsko-holandskej ropnej spoločnosti Royal Dutch/Shell Group vedel už v roku 2000, že jeho odhady zásob ropy a zemného plynu sú príliš optimistické. Napísal to včera britský ekonomický denník The Wall Street Journal Europe. Podľa novín upozornili na riziká podnikoví analytici.
Vedenie firmy dostalo už pred štyrmi rokmi varovanie, že neskôr by tieto nezrovnalosti mohli mať nepriaznivé vplyvy na investorov. O nebezpečenstve podľa zdroja z firmy vedel i šéf koncernu Philip Watts, ktorý boli vinou škandálu nútený začiatkom marca odísť z vedenia podniku.
Správa, že najvyššie vedenie firmy o nadhodnotení zásob vedelo už dávno, sa dostala na svetlo pri internej kontrole účtov. Tú si vyžiadali americké regulačné orgány, ktoré tak chcú zistiť okolnosti škandálu. Akcie spoločnosti Shell sa totiž dajú kúpiť i na amerických trhoch.
Keď sa manažment o nadhodnotení zásob dozvedel, firma len ťažko držala krok s konkurenciou v oblasti objavov nových nálezísk a zrejme preto so zverejnením správ čakala. Shell sa rozhodol o nezrovnalostiach informovať až tento rok 9. januára, keď zásoby opravil nadol o 20 percent a spôsobil tak šok medzi investormi.
Ropné firmy sa podľa najčastejších modelov ohodnocujú práve v závislosti od toho, ako veľkými rezervami disponujú. Po zverejnení opravy zásob sa teda akcie Shellu vydali prudko dole. Shell ešte zásoby znížil raz v marci, ale už menšom rozsahu. (čtk)