TORONTO - Kanadský súd nevyhovie žiadosti nahrávacích firiem a nepovolí trestné stíhanie ľudí, ktorí si z internetu sťahujú hudobné súbory. Sudca Konrad Finckenstein uviedol, že Kanadské združenie nahrávacieho priemyslu nebolo schopné dôveryhodne dokázať, že bol porušený autorský zákon.
Nahrávacie firmy na jeho rozhodnutie reagovali so značným údivom. Hudobné firmy tento týždeň podali ďalšiu sériu žalôb na ľudí, ktorí si zo siete internet sťahujú skladby a vymieňajú si ich s ďalšími užívateľmi internetu. Žaloby sa týkajú 29 Kanaďanov, ale nahrávacie firmy zažalovali i ľudí v Nemecku, Dánsku a Taliansku. Predtým sa žaloby týkali väčšinou Američanov.
Sudca rozhodol, že sťahovanie hudobných súborov z internetu a ich uchovanie na pevnom disku v počítači v zložkách, ktoré možno voľne znášať s ďalšími užívateľmi internetu, neznamená podľa súčasných kanadských zákonov porušenie autorského zákona. Na výmenu súborov ľudia využívajú hlavne servery Kazaa. "Nebol predložený žiadny dôkaz, že títo údajní narušitelia distribuovali alebo povoľovali reprodukciu zvukových nahrávok. Oni len umiestnili vlastné kópie do adresárov, kam majú prístup aj iní užívatelia internetu cez službu P2P," zdôvodnil svoje rozhodnutie sudca Finckenstein. "Vzbudzuje to pochybnosti, či je možné podľa terajších zákonov o ochrane autorských práv v Kanade stíhať jednotlivcov," vyhlásil Michael Geist, profesor univerzity v Ottawe a expert na obchodné právo v kybernetickom priestore. Geist rozhodnutie súdu označil za ohromujúce.
Sudca prípad prirovnal k tomu, keď niekto využíva kopírku v knihovni a vytvára si kópie. "Nevidím žiadny skutočný rozdiel medzi knihovňou, ktorá umiestni kopírku v miestnosti plnej chráneného materiálu, a užívateľom počítača, ktorý umiestni vlastnú kópiu do adresára spojeného so službou P2P," povedal.
Nahrávací priemysel v Kanade pred mesiacom pohnal pred súd päť poskytovateľov internetových služieb, od ktorých sa snažil získať identifikáciu 29 ľudí, ktorí si sťahujú hudbu cez internet. Súd však ich žiadosť zamietol. Nahrávacie spoločnosti tak nemôžu podať konkrétne žaloby dovtedy, než budú poznať identitu ľudí, ktorých považujú za pirátov. Nahrávacie firmy sú zatiaľ schopné pirátov odhaliť len vďaka IP adrese ich počítača. Predvolania zasielajú internetovým firmám, prostredníctvom ktorých sa piráti pripájajú na internet. To, či sa firmy dočkajú aj odkrytia identifikácie za účelom žaloby konkrétneho človeka, závisí od toho, či sú poskytovatelia ochotní identitu človeka odkryť. To však bez súdneho príkazu nikto z nich nerobí. (čtk)
Hudba na internete raketovo rastie
Trh distribúcie hudby na internete je v súčasnosti najrýchlejšie rastúcim odvetvím vôbec. Napríklad sťahovanie hudobných súborov prostredníctvom služby OD2 v prvom štvrťroku tohto roka stúplo medziročne o 900 percent. Za prvé tri mesiace sa cez OD2 predalo milión skladieb.
OD2 umožňuje sťahovanie hudby prostredníctvom licencie internetovým partnerom, najmä on-line obchodov. V Európe je OD2 považovaná za najspoľahlivejší indikátor trhu k sťahovaniu digitálnych súborov.
Do predaja hudby cez internet vkladajú nádeje najmä veľké nahrávacie firmy, ktorým klesá predaj hudobných nosičov v kamenných obchodoch. Firmy to zdôvodňujú sťahovaním hudby načierno, a preto v mnohých krajinách rozosielajú obsielky a snažia sa o trestné stíhanie osôb, ktoré si takto zarábajú.