BRATISLAVA - Veľký tresk v rušení oddelení, niekde aj celých neefektívnych nemocníc, sa zatiaľ nekoná. Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá plánuje, že s niektorými oddeleniami neuzavrie zmluvy, len minulý týždeň skončila rokovania v regiónoch. Väčšie zmeny prídu zrejme až v máji.
"Rokovania so zástupcami jednotlivých zariadení a predstaviteľmi samospráv sa skončili len minulý týždeň v piatok," povedal hovorca poisťovne Milan Velecký. Všeobecná má nový systém hodnotenia jednotlivých oddelení. Posudzovala účinnosť a náročnosť liečby, náklady a záujem pacientov liečiť sa na danom oddelení.
Vo všeobecnej je poistených 66 percent ľudí. Oddelenie, s ktorým poisťovňa neuzavrie zmluvu, zrejme neprežije. O svojom pláne rokovali predstavitelia poisťovne v každom samosprávnom kraji.
"Rokovali sme so zástupcami poisťovne a riaditeľmi nemocníc, hovorili sme o tom, kde by mohli nastať zmeny, ale zatiaľ v Prešovskom kraji ani jedno oddelenie neostalo bez zmluvy s poisťovňou," povedal Andrej Bega, vedúci odboru zdravotníctva prešovskej župy. Aj v Nitrianskom samosprávnom kraji zatiaľ všetky nemocnice patriace pod kraj majú zmluvy so všeobecnou. "Zúčastnili sme sa na rokovaní s poisťovňou, ale zatiaľ v prípade našej nemocnice nedošlo k zmenám," hovorí riaditeľka Nemocnice s poliklinikou v Komárne Katarína Kráľová.
Poisťovne tento rok platia zdravotníckym zariadeniam za výkony rovnako ako vlani, tie hovoria, že vzhľadom na rast cien tieto peniaze nestačia. Nemocnice sa samy snažia hľadať rezervy. Nemocnica s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši od včera zrušila infekčné oddelenie a prepustila 12 zamestnancov.
Riaditeľ Pavol Cvengroš pre TASR povedal, že ušetrené peniaze použijú na zaplatenie výkonov, ktoré urobili nad limity stanovené poisťovňami. Namiesto oddelenia nemocnica vytvorila infekčnú ambulanciu, pacienti budú využívať infekčné lôžkové oddelenie Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku. (mar)
Košické nemocnice budú redukovať lôžka
KOŠICE - V Košickom kraji je podľa ministerstva zdravotníctva navyše minimálne štyristo nemocničných lôžok. Obmedziť by sa mali postele na rôznych oddelniach - kožných, psychiatrických, infekčných či rehabilitačných.
"Hovorili sme s riaditeľmi košických nemocníc napríklad o tom, či je naozaj potrebných v starej nemocnici 25 kožných postelí, keď máme vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou kliniku," povedal minister zdravotníctva Rudolf Zajac.
"Lôžka chceme skôr racionalizovať. Plánujeme znížiť ich počet a vytvoriť denný stacionár. Najlepšie a najracionálnejšie riešenie hľadáme nielen pre kožné, ale aj infekčné a ďalšie lôžka," povedal riaditeľ Fakultnej nemocnice L. Pasteura Jaroslav Šajty. Termín zatiaľ stanovený nebol. Väčší tlak ako ministerstvo podľa neho na zdravotnícke zariadenia vyvíjajú zdravotné poisťovne, ktorú chcú objednávať služby pre svojich poistencov tam, kde sú najkvalitnejšie.
Ťažisko zdravotnej starostlivosti sa vo viacerých odboroch presúva skôr do ambulantnej sféry - týka sa to napríklad dermatológie - a budúcnosti patrí aj jednodňová chirurgia a liečba pacientov v denných stacionároch.
Riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou má o redukcii počtu lôžok konkrétnejšie predstavy.
"Prebrali sme si oddelenie za oddelením a hľadali možné rezervy. Podarilo sa nájsť lôžka, ktoré môžeme zredukovať. Napríklad chirurgia príde o pätnásť a krčné oddelenie o štrnásť lôžok, zatiaľ čo inde išlo o vyslovene kozmetické úpravy. Na niektorých oddeleniach sme pritom lôžka o niekoľko zvýšili, napríklad na gynekológii. Výsledok je však mínus devätnásť postelí, čo považujem za definitívny počet," povedal Róbert Roland, podľa ktorého ešte musí navrhované zmeny schváliť ministerstvo.