Marek Mintál (vo výskoku), strelec jediného slovenského gólu, medzi dvoma Rakúšanmi Reném Aufhauserom a Romanom Wallnerom. Vzadu je Miroslav Karhan. FOTO - ČTK
Stredajšia slovensko-rakúska futbalová remíza je výsostne spravodlivá. Hoci tento termín nemá vplyv na konečný výsledok, podľa predvedenej hry by Galisovmu ani Kranklovmu tímu v úvodnom zápase roka víťazstvo nepristalo. Do detailov sa potvrdil predpoklad kvalitatívnej vyrovnanosti oboch mužstiev, hoci na jednej strane behal slovenský výber s prevahou legionárov a na opačnej až na dve výnimky čistokrvní rakúski prvoligisti.
Galisov zoznamovací večierok nebol oproti nedávnej Jurkemikovej minulosti ničím výnimočný. Ten istý spôsob hry s rovnakými nedostatkami. Okrem Kratochvíla, Vargu a Krejčího odohrala mizerný prvý polčas prakticky identická zostava z predchádzajúcej kvalifikácie.
Že sa slovenský tréner pre ňu rozhodol, že poslal Karhana trápiť sa na pravú stranu zálohy, že uprednostnil málo výbušného Michalíka pred Greškom, že mal stiahnutý Demo viac defenzívnych úloh ako inokedy - to všetko patrí do jeho taktického arzenálu. Experimentovať sa dá, kým nejde o kvalifikačné body.
Aj Galis musel po stretnutí uznať, že poprestávková zvýšená dávka dravosti striedajúcej mladšej krvi (Vittek, Mintál, Greško, Ivana) robila Rakúšanom väčšie problémy ako prvopolčasová herná skostnatenosť. "Karhanovi sedí viac hra zo stredu ihriska. Keď sa tam presunul, bol jedným z najlepších na ihrisku. Németh má na viac a aj to od neho očakávam. Krejčí sa stretol na hrote s Némethom prvý raz. V druhom polčase sme boli sebavedomejší," tvrdil debutant na slovenskej trénerskej lavičke.
Všeobecné frázovité rečičky o úvodnej nezohratosti neveľmi obstoja. Veď Jurkemikova reprezentácia bola počas predchádzajúceho kvalifikačného obdobia viac rozhádaná ako zohratá. Za dva roky sa v nej vystriedalo okolo štyridsať futbalistov. Galis neplánuje taký široký konkurz ako jeho predchodca. Na priveľké zohrávanie sa nie je v žiadnej reprezentácii času nazvyš. Čo sa dá stihnúť v rámci dvojdňového zrazu?
Skôr by malo ísť o schopnosť zvyknúť si na seba. Komunikovať navzájom. Zistiť, čo sa od koho dá v priebehu zápasu na trávniku očakávať. Bez zbytočnej samoľúbosti si kolegiálne ujasniť, v čom sú individuálne prednosti i slabiny. Aby neprichádzalo k trapným situáciám, keď sa dvaja reprezentanti nevedia v gólovej šanci narýchlo dohodnúť, ktorý z nich bude zakončovať. Alebo, že namiesto taktického podržania lopty ju stratíme v strede ihriska a v poslednej minúte inkasujeme lacný vyrovnávajúci gól.
Na Slovensku sa stali už bežnou praxou tvrdenia, že na každom futbalovom začiatku treba mať trpezlivosť, byť tolerantný, neprenáhliť sa, postupovať citlivo. Po týchto falošných chlácholeniach verejnosti zvyčajne prichádzajú zaručené slovné spojenia - všetci dúfame, pevne veríme, pokúsime sa zo všetkých síl, urobíme maximum, uvidíme... Päť kvalifikačných cyklov pesnička s rovnakým refrénom, ktorý zatiaľ nikdy nedospel do postupového chorálu.
Na Tehelné pole prišlo v stredu večer ohlásených 4520 divákov. Pri pohľade na tribúny sa nezdalo, že by to bol počet všetkých, ktorí ukrývali vo vreckách drahé vstupenky. Za 500, 350 a 200 korún sa ľudia na futbal nehrnuli. Šport Progress, marketingový partner Slovenského futbalového zväzu, vtrhol do novej éry so svojráznou filozofiou: cena vstupenky neovplyvňuje návštevnosť. Ak plánoval zarobiť, nezbohatol. Ak chcel odradiť fanúšika, podarilo sa. Odlákal ho.
Slovensko - Rakúsko 1:1 (0:0)
GÓLY: 72. Mintál - 90. Kollmann. SLOVENSKO: König - Zabavník, Kratochvíl, Varga, Labant (46. Greško) - Karhan, Janočko, Demo (46. Mintál), Michalík (66. Ivana) - Németh, Krejčí (46. Vittek). RAKÚSKO: Payer (56. Mandl) - Dospel, Stranzl, Hieblinger, Pogatezt - Schopp (79. Wallner), Scharner, Aufhauser, Ivanschitz (65. Dollinger) - Kirchler, Haas (70. Kollmann). Pred 4520 divákmi rozhodoval Vidlák (ČR), žlté karty Zabavník, Varga - Schopp.