
Nemecký kancelár Schröder a afganský prezident Karzaj na druhej darcovskej konferencii v Berlíne. FOTO - REUTERS
V Berlíne sa začala druhá darcovská konferencia pre Afganistan. Hovorí sa hlavne o drogáchDva roky po vojne sa zbiera v Afganistane najviac ópia na svete. Podľa vedenia krajiny môžu z drogovej priepasti dostať jeden z najchudobnejších štátov na planéte iba výdatné finančné injekcie.
Prezident Afganistanu Hamid Karzaj včera šokoval predstaviteľov 60 štátov, ktorí sa zúčastňujú na medzinárodnej darcovskej konferencii v Berlíne, keď ich požiadal o 27,5 miliardy dolárov na budúcich sedem rokov. V kuloároch Afganci povedali, že požadujú tak veľa preto, aby dostali aspoň polovicu.
Od začiatku vojny v Iraku do Afganistanu prúdi oveľa menej peňazí, než svet pôvodne sľuboval. Astronomické požiadavky Kábulu podporuje aj OSN, ktorá upozorňuje, že Afganistan sa môže bez zahraničnej pomoci opäť stať centrom medzinárodného terorizmu živeného obrovskými príjmami z drog.
Afganskí farmári zásobujú tri štvrtiny svetového heroínového trhu. Vlani dosiahli mimoriadne úrody, mak zasiali na viac než 60-tisíc hektároch plochy a podľa údajov OSN pozberali 3600 ton ópia. Absolútny rekord z roku 1999, keď Afganistan vyprodukoval 4,5-tisíca ton ópia, síce nedosiahli, podľa odborníkov to však ešte môžu v budúcich rokoch prekonať.
Protiteroristická koalícia sa neúspešne pokúša afganských pestovateľov presvedčiť, aby namiesto maku zasiali pšenicu. Pšenica totiž prináša mnohonásobne nižší zisk, navyše je náročná na zavlažovanie. Drogy tiež živia ďalších: skorumpovaná polícia vyberá od narkobarónov dane, z výroby heroínu žijú miestni vojenskí velitelia. Totalitní Talibovia boli úspešnejší: tvrdou rukou dostali po roku 1999 tento biznis pod kontrolu.
Podľa expertov je likvidácia makových plantáží možná len vtedy, pokiaľ sa Afgancom ponúkne alternatíva. Iba zákaz je v krajine, kde má prezident moc iba v hlavnom meste a zvyšok územia je rozdelený medzi miestnych vojenských vodcov, naprosto nerešpektovaný.
Karzaj v Berlíne vyhlásil, že má plán, ako do roku 2014 zaistiť legitimitu vlády, zásadne zvýšiť príjem na jedného občana a vytvoriť "Afganistan, ktorý nebude záťažou pre celý svet, ale dokáže za seba platiť".
Zatiaľ však musel odložiť prezidentské aj parlamentné voľby na september, v mnohých oblastiach sa stále strieľa, miesto vytvorenia plánovanej sedemdesiattisícovej pravidelnej armády sa podarilo vziať pod kontrolu len 7-tisíc mužov, na východe krajiny pri hraniciach s Pakistanom stále pôsobia oddiely Talibanu a al-Káidy, ktorým dodnes úspešne velí Usáma bin Ládin a mula Omar.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME