Podľa zákona je pritom práve ponúkaná suma rozhodujúca.
Kontrola z Generálneho riaditeľstva Zboru väzenskej a justičnej stráže tvrdí, že nebol dodržaný zákon. "Ústav nezabezpečil dostatočnú transparentnosť a rovnosť súťažných podmienok pre všetkých uchádzačov," píše sa v stanovisku ministerstva spravodlivosti. Výberová komisia sa pri výbere riadila nesprávnym zákonom.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic bude v najbližších dňoch so šéfom väzení na Slovensku Otom Lobodášom rokovať o "vyvodení personálnych konzekvencií".
Pani Gavorníková ponúkla za prenájom v priestoroch väzenia údajne bežnú cenu asi 200 korún na štvorcový meter na rok, ale najvyššie ponuky boli vyše 1000 korún. Riaditeľ väznice - jej manžel - považuje tisícové ponuky za prehnané. Na takú výšku nájomného by podľa neho doplatili odsúdení a obvinení, ktorým by nájomca "musel nahodiť také vysoké sumy, že by to bolo v rozpore so záujmom (väzenského) zboru".
Mohlo by sa podľa neho dokonca stať, že nájomca by v snahe vykryť vysoké náklady väzňom mohol tajne nosiť drogy a alkohol, čo u jeho ženy vraj nehrozí. To je aj dôvod, prečo podľa riaditeľa nebola rozhodujúcim kritériom cena. Gavorníkova žena je dostatočne preverená, lebo v prenajímaných bufetoch už pracuje 13 rokov, časť z toho aj ako vedúca.
Gavorník odmietol, že by v jej prospech akokoľvek zasiahol. "Komisia rozhodovala bez mojej účasti, zhodou okolností vyhrala, za to ja nemôžem," povedal.
Lobodáš pre SME povedal, že trestať zatiaľ nebude, lebo nemá dosť podkladov, aby "vyvodil nejaké disciplinárne opatrenia". Gavorníkovi už však prikázal, aby výberové konanie zrušil. Ďalšie väznica vypíše, až keď sa spresní postup, akým sa budú v budúcnosti bufety vo všetkých väzeniach prenajímať.
V leopoldovskej väznici sa posudzovali pri výbere tri kritériá. Za ponúknutú cenu mohol uchádzač dostať najviac 20 bodov, za navrhovaný rozsah a kvalitu služieb 40 a za referencie ďalších 40 bodov.
(rp)