Ešte začiatkom tohto týždňa však návrh ministerstva hovoril len o tom, že pacient bude môcť do záznamov nazrieť. Tým by bol ešte reštriktívnejší ako doterajší zákon, ktorý hovoril aj o možnosti robiť si výpis. Návrh však kritizovali odborníci na slobodný prístup k informáciám a práva pacientov.
"Už doteraz platná právna úprava, (možnosť výpiskov, ale nie kopírovania) bola dosť reštriktívna. Z praxe máme skúsenosti, že vo viacerých zariadeniach sa ošetrujúci personál zdráhal vôbec umožniť pacientovi nahliadnuť do dokumentácie, niekde pýtali od pacienta písomnú žiadosť," hovorí Alexandra Bražinová, spoluautorka Charty práv pacienta. Zdravotníci podľa nej pacientov, ktorí chcú nahliadnuť do dokumentácie, podozrievajú, že chcú nájsť dôkazy pre možnú žalobu lekára. "Pacient však často potrebuje len praktickú informáciu o svojej liečbe. Vo vyspelých krajinách je bežné, že pacient alebo ním poverená osoba si môže dokumentáciu kopírovať."
"Bez možnosti mať výpis alebo kópiu z dokumentácie sa pacient nemôže poradiť s iným odborníkom, nemá dôkaz v trestnom konaní v prípadoch ublíženia na zdraví, alebo pri falšovaní dokumentácie alebo pri konaní o náhrade škody spôsobenej na zdraví," hovorí Kristína Poláková z nadácie Občan a Demokracia.
Nesúhlasil ani úrad podpredsedu vlády pre ľudské práva Pála Csákyho. "Návrh nezaručuje osobe, ktorej sa týkajú údaje o jej zdravotnom stave dostatočný prístup, a teda jej plnú informovanosť," uviedol v pripomienkach.
Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že možnosť robiť si výpisy a kópie v návrhu vypadla neúmyselne, a na legislatívnu radu vlády už pôjde zmenený návrh. "Predpokladali sme, že v slove 'nahliadnuť' je už obsiahnutá aj možnosť výpisov a kópií. Ale doplníme to tam, aby sa predišlo problémom v praxi. Chceme posilniť práva pacientov v tejto oblasti," hovorí Tomáš Szalay z ministerstva zdravotníctva. (mar)