Zľavu si dôchodcovia môžu nárokovať pri cestovaní vlakom i autobusom, pri návšteve viacerých divadiel či múzeí, pri dovolenkách, ale niekde aj v predajniach potravín, opravovniach obuvi či čistiarniach.
Predseda Jednoty dôchodcov Slovenska Kamil Vajnorský rozsah zliav hodnotí ako nedostatočný. "Najhoršie na veci je to, že rozsah zliav sa postupne zmenšuje, respektíve až likviduje," hovorí. Ako príklad uvádza redukciu zliav na železniciach pre dôchodcov od 60 do 70 rokov veku. "Z pôvodných 50 percent klesol na 25." U dôchodcov nad 70 rokov zas došlo k zvýšeniu z jednej koruny za kilometer na päť korún.
Vajnorský si, naopak, váži, že vo väčšine kultúrnych zariadení boli ponechané 50-percentné zľavy. Obdobne to je podľa neho aj v rekreačných zariadeniach. "Žiaľ, ich postupnou privatizáciou dochádza často k likvidácii zliav pre starších ľudí."
K zlepšeniu života seniorov sa snažia prispieť aj obce (mestá) - napríklad úľavou na miestnych poplatkoch. "Zákon neurčuje, akého okruhu poplatníkov sa možné úľavy môžu týkať, závisí teda od rozhodnutia obce, či a ako zohľadní skupinu občanov nad 70 rokov," hovorí Oľga Gáfriková zo Združenia miest a obcí Slovenska.
Podľa Vajnorského by k zlepšeniu životného štandardu dôchodcov mohlo prispieť udržanie, prípadne rozšírenie zliav najmä v doprave. Zlepšiť život dôchodcov podľa neho možno aj inak - napríklad znížením DPH na potraviny alebo znížením, respektíve odstránením poplatkov v zdravotníctve.