Členovia novej srbskej vlády 3. marca prisahali. Po ťažkých povolebných rokovaniach vznikla konzervatívna menšinová vláda, ktorá sa opiera o podporu Miloševičovej Srbskej socialistickej strany. FOTO - REUTERS
V Srbsku vznikol nový štátny post: obvinený medzinárodným tribunálom. Srbský parlament v utorok večer odhlasoval zákon, podľa ktorého majú mať Srbi obžalovaní Medzinárodným tribunálom pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii nárok na ušlý plat. Štát im bude platiť aj náklady na obhajobu obvinených, poplatky za telefón a cestovné náklady príbuzných.
Srbská ústava nepriznáva právo veta prezidentovi. Uplatnenie zákona teraz môže zastaviť len sťažnosť organizácie alebo občana, že nová legislatíva nie je v súlade s ústavou.
Zákon predložila Srbská radikálna strana, ktorej vodca Vojislav Šešelj tiež čaká na proces v Haagu. Proti bolo len 35 poslancov z bývalej vládnucej Demokratickej strany Zorana Djindjiča.
"Srbsko sa konečne bráni vymysleným obvineniam v Haagu. Nikdy nezabudneme, ako Miloševiča ilegálne uniesli a poslali do Haagu," vyhlásil podľa ČTK spokojne poslanec za radikálnu stranu Žarko Obradovič.
Zákon o obvinených v Haagu prichádza v čase, keď sa vo Washingtone rozhodujú, či Srbsku predĺžia finančnú pomoc. Automaticky ju ohrozuje.
Utorňajšie hlasovanie je potvrdením názoru, ktorý sa ozýval už v predvolebných sľuboch niekoľkých strán, že Haag je voči Srbom "zaujatý" a "protisrbský". Rozhodnutie postaviť predvolebnú kampaň na odpore voči haagskemu tribunálu sa vyplatilo aj novopečenému premiérovi, umiernenému nacionalistovi Vojislavovi Koštunicovi.
Srbské médiá špekulujú, že odhlasovanie nového zákona je vyjadrením vďaky premiéra Koštunicu Miloševičovej Srbskej socialistickej strane za podporu pri vytvorení vlády.
Občanom sužovaným ekonomickou krízou gestá namierené proti Haagu padnú vhod. Konečne majú pocit, že ich vláda bojuje "za svojich" a nie je "otrokom Západu".
Neprekáža im, že z ich daní budú zvýhodnení tí istí ľudia, ktorí podľa obžalôb medzinárodného súdu významne prispeli k pádu bývalej Juhoslávie z pozície najnádejnejšej krajiny bývalého socialistického bloku do vojny a následnej hospodárskej krízy.
ZUZANA V. OČENÁŠOVÁ