Lévi–Strauss: Zaujímavé je to pôvodné

Spomedzi intelektuálov, ktorí ovplyvnili myslenie 20. storočia - akými iba vo Francúzsku boli Raymond Aron, Jean-Paul Sartre, Michel Foucault či Roland Barthes - patrí Claude Lévi-Strauss (1908) k posledným žijúcim. Lévi-Straussova hviezda vyšla na západn


Claude Lévi-Strauss. FOTO - ARCHÍV

om horizonte: svoje prvé prázdniny po univerzite strávil medzi jeho pôvodnými obyvateľmi, Kaďuvejmi a Borormi, ktorých neskôr opísal vo svojej slávnej knihe Smutné trópy. O pár rokov sa do Brazílie vrátil s etnografickou výpravou, ktorá mierila niekam medzi rieky Cuiba a Rio Madeira, a dostal sa k Ňambikvarom. Mal šťastie, pretože ešte zažil bororské obrady v brazílskom vnútrozemí a mohol byť svedkom nahoty mladých manželiek ňambikvarských náčelníkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lévi-Strauss podobne ako Kolumbus obdarúval Indiánov ligotavými príveskami a sklenenými perlami. Nakupoval im ich v Paríži, na rohu ulice Réamure, kam ich dovážali z Československa. Vychádzal z toho, že farby a materiál bižutérie zosobňujú Indiánom duchovný svet. Skúmal vnútornú spriaznenosť medzi mýtmi a obradmi a pozoroval myšlienkový svet, ktorý sa dedil prostredníctvom zvykov, povestí a legiend z generácie na generáciu a z národa na národ.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodujúce intelektuálne stretnutie sa konalo v roku 1942. V americkom exile sa zoznámil s jazykovedcom Romanom Jakobsonom. „Bol som naivným štrukturalistom. Robil som štrukturalizmus, ale nevedel som o tom. Až Jakobson ma zoznámil s lingvistikou, ktorú som vôbec nepoznal. Bolo to pre mňa osvietenie,“ hovorí.

V päťdesiatych rokoch sa už slávny riaditeľ sekcie náboženských vied na École Pratique des Hautes Études venoval výlučne úlohe mýtov v náboženskom myslení národov, ktoré nepoznajú písmo. Jeho študenti sa spolu s ním vŕtali v neznámych textoch z rôznych kútov amerického kontinentu. Znepáčil sa tým etnologickej obci: ako to, že zabudol na terénny výskum?

Zmysel a význam mýtov odkrýva Lévi-Strauss v Štrukturálnej štúdii mýtov a v giganticky rozsiahlej Mytológii. Lévi-Strauss v roku 1971 povedal: „Dvadsať rokov som sa ráno prebúdzal opitý mýtmi. Žil som naozaj v úplne inom svete.“ Dôležitým príspevkom k jeho pochopeniu sú knihy Štrukturálna antropológia a Štrukturálna antropológia II, ktoré práve vychádzajú v slovenskom preklade Martina Kanovského vo vydavateľstve Kalligram. Sú to výbery zo štúdií a článkov, záznamov asi tridsaťročnej práce.

SkryťVypnúť reklamu

Spolu so skúmaním amerických mýtov pracoval Lévi-Strauss na všeobecnej gramatike ľudského myslenia, ktorá dávala vnútornú súvislosť stovkám nesúvislých línií stoviek nepochopiteľných príbehov a naznačovala systém v chaose. Riešil základné problémy komunikácie divokých ľudí. Jeho riešenia nám prinášajú zistenie, že ľuďom to myslelo úplne v poriadku aj v raných štádiách nášho vývoja. Lévi-Strauss rozpúšťal prejavy domorodých indiánskych kultúr na základné častice a z nich zostavoval model - štruktúru svedčiacu o prepracovanej informačnej sieti. Bol presvedčený, že ľudská myseľ pracuje vždy rovnako a iba jej prejavy sa v rôznych kultúrach odlišujú.

Spoločenské deje možno podľa Léviho-Straussa chápať ako toky udalostí, čo plynú ako reč alebo hudba a možno ich aj rovnako študovať. Renomovaní historici mu vyčítali, že ignoruje dejiny. On tvrdil, že na práci historikov je zaujímavé len to pôvodné a neredukované a že to, čo oni nachádzajú v minulosti, je porovnateľné s tým, čo etnológ hľadá vo vzdialených spoločnostiach. V takto rozptýlenej histórii - obraze nepredvídateľne sa meniacej skutočnosti, ktorá sa stala minulosťou, videl obranu proti histórii ako systému a ideológii.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako ako historikov napomínal aj filozofov. Bola mu podozrivá ich schopnosť vtesnať všetky odpovede do univerzálnych schém. Odporovalo to jeho presvedčeniu: „Pochopiť človeka je možné, iba ak vysvetlenie, ktoré hľadáme, zahŕňa umenie aj logiku, myslenie aj život, cit aj inteligenciu.“

ANDREA PUKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 582
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 114
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 918
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu