BRATISLAVA 26. októbra (SITA) - Česká republika (ČR) ako posledná kandidátska krajina uzavrela v piatok kapitolu o Slobodnom pohybe osôb. Ako konštatuje český internetový denník iDnes, vyjednávači neuspeli. Štáty Európskej únie tak môžu uplatniť dvojročné
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
prechodné obdobie na zamestnávanie pracovných síl z ČR. Môžu ho predĺžiť na päť rokov a následne ešte o dva roky. "Dosiahli sme určitú hranicu. Vláda rozhodla, aby sme túto kapitolu uzatvorili. Je to prejav politického a vyjednávacieho realizmu," cituje iDnes vyjadrenie hlavného českého vyjednávača Pavla Teličku. "Čo by sme dosiahli tým, keby sme túto kapitolu nechali ďalej otvorenú? Myslím, že odpoveď je jasná," dodal s tým, že väčšina krajín už túto kapitolu uzavrela pred Čechmi a že Únia jasne vymedzila svoje stanovisko.
Česká strana súhlasila s uzatvorením kapitoly o voľnom pohybe osôb po dvoch zmenách. Únia vzala na vedomie prehlásenie, že Praha žiada o konzultácie vždy, keď niektorá krajina EÚ bude chcieť otvoriť svoj pracovný trh len pre určitú profesiu. Česi dúfajú, že sa to dostane aj do záverečného dokumentu, ktorý bude prílohou vstupnej dohody.
EÚ navyše súhlasila s tým, že obmedzenie proti novým členom smú voľne vyhlasovať nielen súčasní členovia Únie, ale aj Česi po svojom vstupe. Tí tak môžu udržovať bariéry napríklad pre slovinských alebo lotyšských pracovníkov tak dlho, dokiaľ bude niektorý súčasný člen Únie brániť Čechom alebo občanom akejkoľvek inej novej krajiny v hľadaní práce na svojom území. Praha pritom nemusí brať ohľad na to, že iné krajiny zrušili obmedzenie voči ČR.
Telička poukazoval na to, že Česká republika by mohla použiť toto opatrenia na ochranu severnej Moravy pred prílevom poľských záujemcov o prácu. Je však takmer isté, že práve v tomto prípade ho nebude môcť použiť. Poľsko totiž bude pravdepodobne krajinou, voči ktorej padnú bariéry zo strany starých členov. K tým sa mohla Česká republika pripojiť už podľa pôvodného návrhu EÚ. Ak však obmedzenia proti Poľsku padnú - a preto, že by mali byť posledné - nebude už Praha môcť vyhlásiť žiadne obmedzenia voči nikomu. Ako českí vyjednávači sami uznali, použitie tejto klauzuly skôr teoretické.
Nové pravidlo však bude rozšírené aj na ďalších uchádzačov a tak môže aj Slovensko alebo Slovinsko použiť to isté opatrenie proti Čechom. Telička ho napriek tomu obhajoval s tým, že nemôžeme akceptovať, aby niekoho výber určoval niekto iný. Podľa pôvodných ustanovení, ktoré prijalo napríklad Maďarsko alebo Slovensko, mohli nové krajiny vyhlásiť obmedzenie len proti tej krajine, na ktorú už nejaké obmedzenia uvalil jeden zo súčasných pätnástich členov Únie. Tieto zmeny považuje Telička za krok správnym smerom. Ako uvádza v závere článku český iDnes, vyjednávač však pripustil, že na postoji EÚ sa nič nemení a to podľa neho nie je pre uchádzačov dobré.