
ILUSTRAČNÉ FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
odboru metodiky a odborných činností všeobecnej sekcie ministerstva vnútra MIROSLAVOM ĽUPTÁKOM.
Pred časom sa objavili informácie, že policajti majú nízky denný limit na benzín. Stále ešte nemôžu jazdiť toľko, koľko potrebujú?
„Ministerstvo vnútra príkaz na obmedzenie spotreby paliva pre služobné vozidlá nevydáva. Možno sa na niektorých útvaroch veliteľ musel pri nákupe pohonných látok uskromniť, ale lokálne problémy nemôžeme zovšeobecniť na celé Slovensko.“
Aký je priemerný vek automobilov, na ktorých jazdia policajti?
„Tento rok sa situácia zlepšila. Priemerný vek osobných áut polície, vrátane starých favoritov a lád, je 4,9 roka. Momentálne máme aj úplne nové autá.“
Keď by sme sa porovnávali s inými krajinami, majú naši policajti dobré zbrane?
„Pištole sú technicky a morálne zastarané. Nespĺňajú požiadavky z hľadiska bezpečnosti a požadovaného zastavovacieho účinku. Základná zbraň je 9-milimetrová pištoľ vzor 82, doplnkovú výbavu tvoria 7,65 mm samopaly a 12 mm brokovnice. Mimochodom, koncepciu prezbrojenia policajtov schválili v roku 1992, ale závisí to od finančných možností. Vyzbrojenie polície je lukratívna zákazka, takže vopred by som nerád niečo hovoril. Mali by sme prejsť na pištole 9 mm vzor Para, čo je štandardná zbraň západných policajtov.“
Koľko stojí jedna dobrá zbraň?
„Od dvadsať- do štyridsaťtisíc korún. Inú zbraň potrebuje dopravný a poriadkový policajt a inú policajt špeciálnej jednotky. Cena závisí aj od množstva kúpených zbraní, čiže môže byť aj menej ako dvadsaťtisíc.“
Keď nie sú peniaze ani na základné veci, je dosť prostriedkov na výcvik?
„Trénujeme na vlastných strelniciach, výcvik má na starosti oddelenie výcviku. Policajti musia byť so zbraňou zžití, ale vzťah k zbrani vychádza aj z osobnosti. Je iné strieľať na terč a iné na človeka.“
Akí sú policajti strelci?
„Musia spĺňať stanovený štandard. O tom, že v rezorte sú aj špičkoví strelci, svedčia výsledky z medzinárodných streleckých súťaží.“
Budú môcť naši policajti používať gumové projektily?
„Teraz v parlamente schválili novelu zákona o Policajnom zbore, ktorá umožňuje ich používanie. Používajú ich aj policajti v zahraničí. Najväčšie skúsenosti s nimi majú asi Izrael a Írsko. Ale ja nepredpokladám, žeby u nás prišlo k situáciám, keď by sme museli vo veľkom použiť gumové projektily. O ich používaní vydá kompetentný odbor na ministerstve usmernenie, ktoré určí konkrétne podmienky používania.“
Aké výhody a nevýhody má gumový projektil?
„Gumový projektil chráni život osoby, voči ktorej sa použije. Dajú sa tak humánnejšie riešiť situácie, pri ktorých musia policajti použiť zbrane.“
Pri vlaňajších antiglobalizačných protestoch v Prahe mali českí policajti problémy s ochrannými štítmi. Stačila aj malá dlažbová kocka a štíty sa lámali. Naša polícia má dobré štíty?
„Nie. Máme štíty ešte spred roka 1989. Odbor vedecko-technického rozvoja vytypoval nové štíty Carbon. Mali by byť na úrovni západných jednotiek. K tomu musíme dokúpiť špeciálne prilby, nehorľavé obleky a hasiace prostriedky. Nehorľavé obleky uchránia policajta asi dvadsať sekúnd, za ktoré sa vyzlečie, alebo ho uhasia. Prestrojení sme mali byť tento rok, ale pre nedostatok peňazí to bude až na budúci rok.“
Dnes je pre policajtov, najmä vyšetrovateľov prakticky nevyhnutná práca s počítačom. Lenže ľudia sa na polícii bežne stretávajú skôr s písacím strojmi, počítače na policajných staniciach veľmi nevidieť.
„Výpočtovú techniku na útvaroch máme, ale takmer 66 percent nevyhovuje. Pri súčasných nárokoch vyhovujú len zostavy s procesorom pentium a viacprocesorové servery s veľkokapacitnými diskami. Máme rezortnú sieť napojenú na internet, ale v našom rezorte je len 2309 užívateľov siete a v elektronickej pošte máme vytvorených 2809 schránok. Pritom zamestnávame zhruba 26-tisíc ľudí, z toho 21-tisíc policajtov.“
To je dosť veľká bieda, keď má v 21. storočí elektronickú poštu iba desať percent zamestnancov rezortu vnútra.
„Na obvodnom oddelení, kde majú jediný počítač, sa pri ňom policajti striedajú a väčšinou teda píšu na starých písacích strojoch. Postupne kupujeme techniku aj na koncové pracoviská, aby mali aspoň do konca roku 2003 na každom obvodnom oddelení počítač pripojený na rezortnú sieť a internet. Technika ide tak rýchlo dopredu, že keby sme dnes kúpili priemerný počítač, o dva roky bude nevyhovujúci. Preto musíme kupovať kvalitnú techniku, ktorá niečo vydrží. Je to otázka peňazí, ktoré nie sú.“
Aká je priemerná mzda v polícii?
„Za prvý až tretí štvrťrok bol priemerný plat policajta 19 103 korún bez ďalšieho služobného príjmu. Je v tom základný plat, výsluha rokov, hodnostné, nadčasy, pohotovosť.“
RICHARD FILIPKO