BRATISLAVA – Polícia by sa mala svojím vybavením aspoň priblížiť k technike, ktorú má organizovaný zločin. Upozorňuje na to aj bývalý minister vnútra Ladislav Pittner. Hovorí, že polícia potrebuje lepšiu výzbroj, spojovaciu techniku aj autá.
„Účinnosť polície sme sa snažili zvýšiť aj bez peňazí. Aspoň zmenou organizácie práce – centralizáciou boja proti organizovanému zločinu a školeniami agentov, ktoré nám bezplatne poskytli západné polície. Pokiaľ ide o ochranu hraníc, potrebujeme získať prostriedky z Phare, ktoré v rokoch 1994-1998 pomohli Poľsku, Česku, Maďarsku. Slovenská vláda sa vtedy, žiaľ, do týchto aktivít nezapojila,“ hovorí Pittner.
Poľsko a Maďarsko získali vďaka Phare, ale aj ďalším programom niekoľko desiatok špeciálnych automobilov s termovíziou, ktorými dokážu identifikovať aj v noci pohyb živých objektov, a takisto takzvané slnká, ktoré sa pripevnené na helikoptéry dajú využiť na osvetlenie zo vzduchu a zabezpečiť kontrolu prechodu ľudí cez hranicu. My sme túto možnosť v uplynulých rokoch nevyužili. Výsledkom je, že v roku 1998 sme mali jedno slnko a dva automobily s termovíziou.
Automobilový park polície sa síce zlepšuje, ale ešte stále je v ňom veľa áut, ktoré majú najazdených viac ako 180-tisíc kilometrov. Polícia má najviac áut značiek Škoda, Renault, Volkswagen a VAZ. Ruské VAZ získané v rámci deblokácie sú poruchové a pre políciu nevhodné.
Peniaze chýbajú aj kriminalistom, ktorí by potrebovali modernejšiu techniku na vyhľadávanie a zviditeľňovanie stôp a prostriedky na dokumentáciu na mieste činu. V kriminalistickom a expertíznom ústave treba dobudovať pracoviská antropologického, biologického, genetického, metalografického skúmania, písmoznaleckej a grafickej diagnostiky.
Policajtom, ktorí sú v teréne, chýbajú okrem dobrých zbraní aj kvalitné nepremokavé odevy. Nejaké na polícii sú, ale policajti k nim majú výhrady.
Kvalitne vyzbrojení a vystrojení sú na Slovensku len príslušníci špeciálnych jednotiek (kukláči), ktorí patria medzi tromfy polície pri boji s organizovaným zločinom.
(rf)