TÁLE – Lesoochranárske združenie Vlk pozvalo odborníčku Caroline Coxovú na konferenciu Záporné dôsledky používania nebezpečných pesticídov na golfovom ihrisku Tále.
Na Táľoch má byť totiž už začiatkom júla dobudované jediné štandardné osemnásťjamkové golfové ihrisko na Slovensku s odhadovanými nákladmi vyše sedemdesiat miliónov korún.
Investor – Železiarne Podbrezová – sa však stretol s veľkým odporom ochranárskych združení vrátane Vlka. Ochranári tvrdia, že problémom nie je ihrisko či golf, ale to, že bude postavené v ochrannom pásme Národného parku Nízke Tatry, v ochrannom pásme vodného zdroja, ktorý ústi do Bystrianskej jaskyne, kde sa liečia astmatické deti.
Odborníci zo železiarní sa odvolávajú na platnú štúdiu o vplyvoch na životné prostredie EIA či na zvýšené investície do ekologizácie ihriska. Podľa námestníka Mariána Zimu investujú do golfu o 20 miliónov viac len na základe výhrad ekológov.
Ochranári však tvrdia, že ročne sa do pôdy ihriska dostane 5600 kilogramov chemických látok vo forme ochrany a hnojív, čo je asi 8 kilogramov na hektár. Celoslovenský priemer v poľnohospodárstve je 5 kilogramov.
„Nemožno prevádzkovať golfové ihrisko, aby nedošlo k ohrozeniu zdravia,“ hovorí šéf ochranárov. Obhajcovia projektu zasa argumentujú, že oveľa väčším rizikom pre prírodu je obyčajná autohavária, pretože ich opatrenia na zabezpečenie proti priesakom sú na najmodernejšej úrovni.
Chemické prípravky na ochranu trávnikov však podľa tvrdenia predstaviteľov železiarní považujú len za krajné riešenie, ak mechanické ošetrenie zlyhá. „Ku kontaminácii spodných vôd nebude dochádzať,“ tvrdia.
DANIEL VRAŽDA
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK