BRATISLAVA – Symbolický deň pádu komunistického režimu – 17. november – sa stal štátnym sviatkom. Jeho schváleniu predchádzali rušné politické diskusie, tie pokračovali aj pri včerajšom rokovaní parlamentu.
Kresťanského demokrata Františka Mikloška šokovali argumenty poslancov SNS, ktorí spochybňovali predloženú iniciatívu. Mikloško: „To hovorí o zápecníctve tejto strany. Chcú mať len slovenské štátne sviatky. Potom budeme zápecníckou krajinou. Ak nebudeme mať štátne sviatky, ktoré sú naše, ale zároveň presahujú hranice, tak nikdy nebudeme sebavedomým štátom v Európe. Budeme žiť s fóbiami ako SNS – cudzie nechceme a svoje si nedáme.“ Predsedníčka SNS Anna Malíková tvrdí, že ich postoj nesvedčí o zápecníctve, ale o zdravom rozume. „Mali by sme hovoriť o slovenských dejinách a byť hrdí, že na Slovensku sa začali zmeny o deň skôr. 17. november bol na Slovensku normálny pracovný deň. Tak mi to pripadá, že poslanci, ktorí hlasovali za 17. november, ešte stále zo seba nevyvetrali ducha komunizmu,“ myslí si Malíková.
Ján Cuper zase podľa agentúry SITA predkladateľom odkázal, že HZDS im tento sviatok odhlasuje, ale nech si nemyslia, že ho budú aj oslavovať. Práve 17. novembra v sobotu bude mať zjazd SDĽ. Šéf ministerského klubu strany Ľubomír Fogaš povedal, že termín zjazdu vznikol náhodou. Podľa neho v tento deň mali byť ľavicoví demokrati skôr medzi študentami, aby mohli vysvetľovať, čo za desať rokov urobili. Myslí si však, že aj prácou sa dá sviatok osláviť, „robíme to aj na 1. mája“.
Úvahy o zrušení
Iniciatívu o vyhlásení 17. novembra za štátny sviatok sprevádzali úvahy o zrušení niektorého iného. Do úvahy pripadali najmä 1. september – Deň Ústavy SR, alebo 1. máj – Sviatok práce. Kandidátmi na zrušenie boli aj dva cirkevné sviatky, 15. september – sviatok Sedembolestnej Panny Márie, a Štedrý deň. Ich zrušením by však Slovensko porušilo Základnú zmluvu s Vatikánom, podľa ktorej sme sa zaviazali dodržiavať vybrané cirkevné sviatky ako voľné dni. Prvý máj má zase gloriolu starej tradície, navyše oslavuje sa takmer v každom štáte Európy, výnimkou je vari len Švajčiarsko. Preto sa najviac uvažovalo zrušiť prvoseptembrový Deň Ústavy SR.
Putujúce sviatky
V niektorých krajinách sa počet dní pracovného pokoja mení z roka na rok. Napríklad vlani malo Rakúsko počas Vianoc sviatočný voľný deň len 26. december (Deň sv. Štefana), v tomto roku sa k tomu pridá aj 25. december. V niektorých štátoch sa sviatky pripadajúce na nedeľu automaticky presúvajú.
IGOR STUPŇAN, TÁŇA RUNDESOVÁ