systém.
Britský denník Financial Times vo svojom komentári Oceľová pasca konštatuje, že americká Komisia pre medzinárodný obchod (US International Trade Commission) usúdila, že konkurencia zahraničných oceliarov poškodzuje americký oceliarsky priemysel. To umožňuje vláde uvaliť na viac ako 80 % oceliarskych produktov dovozné limity. Tieto reštrikčné opatrenia by v USA zvýšili výrobné náklady v priemysle i stavebníctve a zruinovali by vývoz ocele všade na svete, ale hlavne z Európy. Bola by to ďalšia prekážka v aj tak problémovom svetovom obchode. Nové ťažkosti by v tomto vypätom čase ešte viac napli americké obchodné vzťahy s partnermi.
Denník pripomína, že americké oceliarstvo upadá už dlhé roky. Oceliarne namiesto toho, aby sa rozhodli pre zánik alebo reštrukturalizáciu, radšej fungujú pod ochranou amerického zákona o bankrote a svoju energiu vybíjajú na pôsobivé kampane, zamerané na budovanie obchodných bariér. Za nimi sú však v skutočnosti státisíce penzionovaných pracovníkov oceliarní, ktorých zdravotné poistenie zostalo u bývalých zamestnávateľov. Preto títo starší obyvatelia majú osobný záujem o to, aby ich bývalé firmy, v ktorých si zarábali na chlieb, existovali aj naďalej.
Ak Bush nemôže odolávať ich volaniu, dodáva denník, mohol by odkúpiť ich zdravotné poistenie. Účet by bol len niekoľko miliárd dolárov. Ak by sa totiž americká obchodná politika oslobodila od zabíjajúcej záťaže, ktorú predstavuje oceliarska loby, stalo by to za tých pár miliárd. (tasr)