Zvolen 25. októbra (TASR) - Predstaviť podnikateľom z odvetvia spracovania dreva a výroby nábytku na Slovensku cesty priblíženia sa podmienkam platným v Európskej únii (EÚ) prostredníctvom transferu informácií a definovať existujúce pravidlá v oblastiach, ako sú napríklad harmonizácia, environmentálne aspekty, certifikácia dreva a podobne, je hlavným zámerom dvojdňového medzinárodného seminára. Pod názvom Preberanie Acquis Cummunautaire v odvetví spracovania dreva a výroby nábytku na Slovensku v období prípravy na vstup do EÚ sa začal dnes vo Zvolene. Vyše stovka podnikateľov z uvedených odvetví sa zoznamuje s trvalými a najnovšími aktivitami, ktoré zabezpečujú národné zamestnávateľské zväzy v štátoch EÚ pre svoje členské spoločnosti.
Seminár o výmene skúseností a poznatkov z odvetvia spracovania dreva a výroby nábytku a tiež rokovania, o ktorých by v rámci prístupovej kapitoly hospodárstva do EÚ mali pravdepodobne uzatvoriť do konca tohto roka, organizuje a financuje Európska konferencia (EK) priemyslu spracovania dreva C.E.I. BOIS prostredníctvom programu BSP (Business Support Programme). Ako v tejto súvislosti zdôraznil pre TASR sekretár Zväzu spracovateľov dreva (ZSD) SR Roman Réh, cenné informácie slovenským drevárom a nábytkárom poskytuje 10 expertov z Nemecka, Talianska, Holandska, Belgicka a Grécka, ktorí však pôsobia v Bruseli. Vo vystúpeniach zdôrazňovali najmä zachovanie jednotnej legislatívy v rámci EÚ, kde sa slovenské subjekty musia prispôsobiť jej právnym normám, jednotnej priemyselnej politiky a z toho vyplývajúcej sociálnej politiky. Okrem toho musia tuzemskí spracovatelia dreva a nábytkári dodržiavať normalizáciu a štandardizáciu a kvalitu výrobkov platnú v krajinách EÚ, zachovávať životné prostredie, bezpečnosť práce, vzťahy s verejnými inštitúciami a podporovať export a priemyselnú spoluprácu v rámci EÚ.
Tržby z podnikateľských činností v spracovaní dreva a výrobe nábytku v SR predstavujú ročne 17 miliárd Sk, z toho v drevárskom priemysle takmer 8 miliárd Sk a nábytkári dosahujú bezmála 9 miliárd Sk. To znamená 3,5-% podiel tržieb z celkovej priemyselnej výroby v SR bez celulózo-papierenského priemyslu.
* dc zll