!“ Manuál včera odoslali všetkým kľúčovým štátnym inštitúciám.
Manuál odporúča využívať aj zákon o slobodnom prístupe k informáciám, zákon o sťažnostiach a kontakt s volenými predstaviteľmi: „Poslanci a starostovia sú zodpovední voličom - požadujte od nich vysvetlenie, ak sú podozriví z nečestných praktík.“
Vytvorenie antikorupčného manuálu, ktorého text sa zmestí na dva listy kancelárskeho papiera, pokladajú občianski aktivisti za dosť slabý výkon. Právnik Tomáš Kamenec povedal: „Nemožno zľahčovať žiadnu antikorupčnú aktivitu, ale toto malo byť na začiatku celého protikorupčného programu, nie po troch rokoch práce.“
Manuál obsahuje priveľké zjednodušenia. Kamenec tvrdí: „Je to veľmi laický návod, ktorý nemusí vždy platiť. Proti rozhodnutiam štátnych orgánov nemožno podávať sťažnosť, ako radí manuál. Sťažnosť možno podávať pri zjavných nezákonnostiach.“
Aktivisti vyčítajú manuálu, že neupozornil na existujúce účinné právne nástroje. „Prokuratúra má dohliadať aj na zákonnosť výkonu verejnej správy. Podanie na prokuratúru bude efektívnejšie ako sťažnosť podaná na orgán, kde sa korupcia stala,“ povedal Kamenec.
V manuále podľa neho chýba aj informácia o práve zúčastňovať sa na zasadaní obecných zastupiteľstiev, kde sa rozhoduje o majetku obcí, čo je tiež oblasť možnej korupcie.
Mário Virčík - člen skupiny, ktorá manuál vypracovala - vysvetlil: „Ako zložka centrálnej štátnej správy nemáme dosah na to, aby sa dostal aj na nižšie úrovne a na samosprávy. Išlo nám o to, aby ľudia, ktorí prídu na ministerstvá, našli na nástenke s informačnými materiálmi aj kontakty, kam sa môžu obrátiť, keď chcú pomôcť pri objasňovaní korupcie. Dokážeme podobný materiál vypracovať aj pre samosprávy, ale im ho môžeme len odporučiť.“