Jedno zemetrasenie za druhým. Hororové správy nás zastihujú nepripravených. Kedysi by sme sa o katastrofách dozvedeli iba z bájok a prerozprávaných príbehov. Teraz je to vďaka pokroku techniky hneď tu vedľa nás. Minulý rok sme týždeň po zemetrasení v Turecku prechádzali spustošenou krajinou a nebol to príjemný pohľad. Zemetrasenie sa málokedy ohlási, väčšinou prichádza náhle a nedáva vám šancu. V tektonických zónach musíte byť na zemetrasenie pripravení. Niektoré nižšie uvedené rady sa ťažko dodržiavajú - ako mnoho iných rád, ale aj tak:
Nepodľahnite panike. Čo najviac sa sústreďte na danú situáciu a hľadajte riešenie. Adrenalín sa postará, aby sa vaše telo dostalo do akcieschopnej „polohy“ (zvýšenie krvného tlaku, zvýšenie prívodu vzduchu do pľúc, zvýšená dodávka cukru svalom…)
V budove sa pritlačte k nosnej stene a nehýbte sa. Ak je v miestnosti stôl, vyberte si ten pri nosnej stene, čo najďalej od okien a vonkajších dverí a schovajte sa podeň. Ak nie je čas, odporúča sa „schovať sa“ v zárubni dverí.
Ak ste v aute, zastavte, ale nevystupujte.
Ak ste vo voľnom priestore, máte šťastie a k budovám sa nepribližujte.
Vypnite oheň (na sporáku, sviečku…) a ani bezprostredne po zemetrasení oheň nezapaľujte (opäť ani sviečky), pretože je veľká pravdepodobnosť úniku plynu z roztrhaných potrubí.
Ak prechádzate oblasťou tesne po zemetrasení, dávajte pozor na spadnuté elektrické vedenia, rozborené cesty, popadané budovy, stromy atď. Ak môžete, pomôžte!
Odporúča sa tiež v padajúcom výťahu pred dopadom vyskočiť alebo sa chytiť lišty (ak nejakú nájdete) na strope výťahu. K zraneniu totiž dochádza, keď sa dno kabíny dotkne zeme a keď ste čo najďalej od dna, máte väčšiu šancu.
Keď vás zasypalo:
Je nádej na záchranu: zostaňte pokojne sedieť a čakajte. Neodhrabávajte sa, lebo môžete spôsobiť ďalší zosuv a namiesto uľahčenia si situáciu skomplikovať.
Záchrana neprichádza: odložte nepohodlné časti odevu a dávajte pozor, aby ste sa hodinkami alebo niečim podobným nezachytili pri preliezaní. Najprv prelieza najštíhlejšia osoba. Ak je viac možností priechodu, použite ten, odkiaľ vanie prievan. Neponáhľajte sa! Naopak. Nebezpečné úseky nechajte preliezť najprv jednu osobu a až potom pustite ďalšiu. Ak máte lano, odporúča sa vyliezť von a vami vytiahnuté lano bude slúžiť ako „Ariadnina niť“ ostatným.
ĽUBOŠ FELLNER
(Pripravené v spolupráci s CK BUBO)