BRATISLAVA – Povolenie obchodovať so špeciálnou technikou malo do roku 1998 na slovenskom trhu vyše 180 subjektov. Dnes je takýchto firiem ešte viac. Tvrdí to bývalý minister hospodárstva a terajší poslanec za HZDS Milan Cagala.
Stále počuť: Hermes
Nezávislý poslanec, generál Jozef Tuchyňa hovorí, že vývoz munície a ďalšej špeciálnej techniky sa za posledného dva a pol roka realizoval z ministerstva obrany cez firmu Hermes. Práve táto firma sa v poslednom čase pri obchode so zbraňami spomína najčastejšie.
Pred pár týždňami to bolo v súvislosti so zadržaním protitankových striel na letisku v Bratislave a 31 kontajnerov s dielcami na bojové lietadlá v Trenčianskej Turnej. Zadržaný materiál je podľa hovorkyne Colného riaditeľstva Silvie Balázsikovej ešte stále v skladoch na Slovensku.
Hoci šéf firmy Hermes Dušan Herda tvrdí, že s prvou zásielkou nemá nič spoločné a na vyvezenie druhej mal licenciu, vyšetrovatelia pokračujú v pátraní.
Trenčiansky vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci, čiže nie proti konkrétnej osobe, a na prípade z letiska pracujú bratislavskí vyšetrovatelia.
Najnovšie firmu Hermes napadli v nemeckej a českej tlači pre údajný nelegálny vývoz zbraní do embargovaného Sudánu, hoci náklad mal smerovať do Čadu.
Ak je to pravda, je to smutné
Firmu Hermes v obchodných kruhoch uznávajú ako jednu z najvýznamnejších spoločností u nás a akéhosi výhradného zástupcu Angoly, do ktorej sa zbrane vyvážať môžu.
„Je smutné, ak je pravdivé to, čo sa už zverejnilo, lebo ide o dobré meno Slovenskej republiky a dodržiavanie medzinárodných dohôd. Ako poslanci sme upozorňovali, že došlo k porušovaniu vývozu povolených množstiev, lebo na to upozornil aj Najvyšší kontrolný úrad. Treba veci dôsledne vyšetriť,“ hovorí poslanec Tuchyňa.
Našu firmu ťažko viniť?
Tuchyňov kolega z parlamentného branno-bezpečnostného výboru poslanec Peter Ošváth (SDKÚ) je opatrnejší: „Ja som sa zatiaľ nestretol s preukázateľnou informáciou, žeby firma Hermes nelegálne obchodovala so zbraňami. Všetky firmy, ktoré obchodujú na Slovensku so zbraňami, veľmi dobre vedia o embargách na niektoré krajiny a predpokladám, že to aj dodržujú. Teoreticky sa môže stať vinou iného štátu, že naša firma vyvezie zbrane do krajiny, na ktoré nie je uvalené embargo, ale tá následne posunie tovar do iného štátu, na ktorý sa embargo vzťahuje. Ale za to ťažko možno viniť slovenskú firmu.“
Najčastejšie chýba licencia
Päť prípadov colníkmi zadržaného vojenského materiálu za posledné dva mesiace potvrdzuje, že zbrane sa cez či ponad naše územie prevážajú takmer denne. Dôvodom zadržania vojenského materiálu býva najčastejšie chýbajúca licencia alebo sa namiesto zbrojných súčiastok deklaruje iný tovar.
Séria zadržania vojenských zásielok z posledného obdobia sa začala v lete na východe. Na hraničnom priechode v Ubli colníci zaistili 21. augusta 712 kusov vojenského materiálu. Podľa Silvie Balázsikovej šlo o súčiastky na tank T 55. Tovar pašoval ukrajinský občan, ktorý je už vo vyšetrovacej väzbe. Pri prehliadkach bytov a nebytových priestorov sa našli ďalšie komponenty.
Onedlho po prvom ublianskom prípade sa odohral ďalší, ktorý s ním súvisel. Jeho vyšetrovanie zatiaľ prebieha. Podľa informácie z Prešovského kraja odhalenie pašovanej zbroje nebýva na východnej hranici časté, sú to len jednotlivé prípady. (ru, rf, sp)