Ešte minulý týždeň to pre britského premiéra Tonyho Blaira vyzeralo veľmi dobre. Predvolebné prieskumy signalizovali jeho hladké víťazstvo, mohol sa pochváliť nezamestnanosťou na historickom minime a výborne fungujúcou ekonomikou. Konzervatívci len s obavami sledovali, či sa labouristický predseda vlády rozhodne vypísať voľby v apríli, alebo máji.
Potom to prišlo. Nákaza slintačky a krívačky asi predbehla aj najhoršie premiérove obavy. Blaira totiž v predvolebných snoch sotva mátali politickí súperi. Skôr sa bál nejakého nevypočítateľného problému, ktorý by mohol ohroziť dobre rozbehnuté preteky. Niečoho, čo by ohrozilo imidž vlády. Stalo sa. Slintačka a krívačka vyrástla po skúsenosti s BSE do monštruóznych rozmerov. Na postihnutých farmách aj v médiách.
Nákaza hospodárskych zvierat je pre labouristov politickou pohromou, hoci nie sú až v takej zúfalej pozícii ako farmári. Vláda vydelila krízovú sumu 152 miliónov libier a usiluje sa všemožne zamedziť šíreniu choroby. Ľavičiari sa teraz môžu už len modliť a dúfať, že všetky problémy čo najskôr pominú. Ak budú ďalej pribúdať nové ohniská nákaz, je vážne ohrozený májový volebný termín, ktorý vyzeral ako najpravdepodobnejší. Labouristi priznávajú, že organizovať voľby počas nákazy by bolo nezodpovedné. Zákernosť slintačky a krívačky totiž spočíva v rýchlosti ich šírenia.
Posunutie termínu volieb môže napokon byť ešte tým menším problémom, ktorý stretol vládnych labouristov. Horšie to bude s výsledkom, ktorý toto vynútené presunutie prinesie. Ak by sa naplnil ten najhorší scenár a nákaza by si vyžiadala masové pálenie mŕtvych zvierat, vláda by utrpela obrovské straty. Stačí si predstaviť, ako to obmedzí život bežných ľudí, ktorých sa tento problém bezprostredne netýka: blokáda väčších územných celkov v blízkosti fariem obmedzí ich pohyb. K tomu treba prirátať obrovské straty v poľnohospodárstve. Farmári môžu prísť o všetko.
Neprekvapuje preto, že sa začína špekulovať o preložení volieb až na október. Leto ani september neprichádzajú pre dovolenky do úvahy. Jeseň by už pre Blaira nebola bezstarostnou jazdou. Načasovanie volieb na jar súviselo aj s ekonomickým boomom, so zvýšením dôchodkov, detských dávok, znížením dane z pohonných látok a zvýšením verejných výdavkov. Americká ekonomika však spomaľuje a to sa môže na jeseň už prejaviť aj vo Veľkej Británii.
Politickí analytici preto aj napriek veľkým problémom zatiaľ uprednostňujú májový termín.
MAREK CHORVATOVIČ