Brusel 23. októbra (TASR) Balkánske krajiny sa musia naučiť užšie spolupracovať a vzájomne otvoriť svoje ekonomiky, ak chcú dosiahnuť svoj cieľ a vstúpiť do Európskej únie (EÚ). Vyhlásil to v rozhovore pre agentúru Reuters komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen, udávajúc za príklad Rumunsko a Bulharsko ako exemplárne kandidátske krajiny balkánskeho regiónu, ktoré nastúpili cestu bolestivých hospodárskych i politických reforiem.
"Ak chcú tieto krajiny vstúpiť do EÚ, musia demonštrovať, že sú schopné vyvinúť regionálnu spoluprácu a riešiť svoje problémy v spolupráci so svojimi susedmi," vyhlásil Verheugen pred konferenciou Paktu stability pre Balkán. Ten vznikol po skončení kosovskej krízy v roku 1999 s cieľom obnoviť a vybudovať infraštruktúru balkánskych krajín najchudobnejšieho regiónu v Európe.
Mnohé z jeho projektov však dodnes neuzreli svetlo sveta kvôli byrokratickým prekážkam a sporadickým násilnostiam v oblasti, konkrétne v Kosove a Macedónsku.
Podľa organizátorov konferencie, ktorá sa má uskutočniť vo štvrtok v Bukurešti, západní darcovia poskytnú na financovanie projektov Paktu stability 2,4 miliardy eúr, aby dokázali Balkánu, že jeho obnova zostáva prioritou aj napriek súčasnej kríze v Afganistane a udalostiam okolo svetového terorizmu.
Všetky krajiny Paktu stability ašpirujú na členstvo v EÚ, no len dve z nich Rumunsko a Bulharsko zatiaľ získali oficiálny štatút kandidátskej krajiny. Ďalšími členmi Paktu a potenciálnymi kandidátmi na členstvo v únii sú Juhoslávia, Chorvátsko, Bosna a Hercegovina, Macedónsko a Albánsko.
Podľa Verheugena by však tieto krajiny nemali vnímať členstvo v Pakte stability ako druhú najlepšiu šancu na členstvo v EÚ, ale ako súčasť reformného a integračného procesu.
Verheugen vyzdvihol Bulharsko a Rumunsko za aktívne presadzovanie reforiem v záujme príprav na členstvo v EÚ, a označil ich za modelové krajiny v tom, ako sa majú riešiť problémy v regióne.
"V oboch krajinách je vláda so stabilnou väčšinou a v oboch je, zdá sa, národný konsenzus v prospech európskej integrácie," uviedol komisár EÚ pre rozšírenie.
Vzhľadom na skutočnosť, že Bulharsko a Rumunsko sú stále najchudobnejšími krajinami z 12 štátov rokujúcich o členstve, Verheugen poznamenal, že "hospodárske výsledky v zmysle hodnoty hrubého domáceho produktu nie sú podmienkou pre členstvo, ale(krajiny uchádzajúce sa o členstvo) musia mať fungujúce trhové hospodárstvo a musia byť schopné čeliť konkurencii na vnútornom trhu."
Ako problémy, ktorým čelia zatiaľ všetky kandidátske krajiny, komisár poukázal na nedostatočný systém súdnictva a verejnej správy, a najmä na rozšírenú korupciu. Tieto problémy podľa neho odrádzajú potenciálnych investorov od vstupu na trh, pretože tu chýba potrebná transparentnosť.
Verheugen vyjadril presvedčenie, že všetky rokujúce krajiny okrem Rumunska a Bulharska, by potenciálne mohli byť súčasťou prvej vlny rozšírenia EÚ, k ktorej by malo dôjsť v roku 2004. Podľa jeho slov má zatiaľ desať krajín jasnú politickú stratégiu, aby mohlo úspešne ukončiť negociačné rozhovory do stanoveného termínu teda do konca roku 2002.