Frankfurt nad Mohanom 22. októbra (TASR) - Nemecká centrálna banka Deutsche Bundesbank varovala pred ústupkami v integračných rozhovoroch s 12 krajinami, kandidujúcimi na vstup do Európskej únie (EÚ). Bundesbanka v svojej októbrovej správe zdôraznila, že uplatnenie existujúcich zmlúv - bez ich ďalšej modifikácie - je pri výbere budúcich členov nezmyselné nielen z hľadiska spravodlivosti, ale aj z pohľadu ekonomiky.
Prijatie až 13 nových členov je podľa názoru Bundesbanky pre EÚ už aj tak najväčšou výzvou v jej histórii. Rokovania, ktoré v súčasnosti prebiehajú s 12 krajinami, medzičasom pokročili tak ďaleko, že pravdepodobne už v polovici desaťročia bude uzatvorené prvé kolo rozširovania. Politické kritériá podľa pravidiel, stanovených v roku 1993 v Kodani, síce v súčasnosti spĺňajú už všetky krajiny, hospodárske podmienky však napĺňajú zatiaľ len Malta a Cyprus.
EÚ v súčasnosti o integrácii rokuje od marca 1998 s Estónskom, Poľskom, Slovinskom, Českou republikou, Maďarskom, Cyprom a od februára 2000 s Bulharskom, Lotyšskom, Litvou, Maltou, Rumunskom a Slovenskou republikou. Turecko má status kandidáta, nespĺňa však predpoklady na začatie vstupných rokovaní. Treba zohľadniť, že rokovania o najťažších kapitolách, akými si financovanie EÚ a agrárna a štrukturálna politika, ešte len prídu na rad. Požiadavky na prechodné doby, ktoré chce spoločenstvo akceptovať len v odôvodnených jednotlivých prípadoch, pritom rokovania ešte sťažujú.
Bundesbanka vychádza z tohto, že kandidujúce krajiny potrebujú ešte dlhý proces zotavenia pre svoju neskoršiu účasť v hospodárskej a menovej únii. Len Cyprus a Slovinsko zatiaľ dosiahli taký stupeň životnej úrovne, ktorý zodpovedá ekonomicky slabším členským krajinám alebo ich mierne prevyšuje. Podstatná väčšina kandidátov je výrazne nižšie. V tomto regióne je preto potrebný dlhodobo výrazne vyšší reálny rast hospodárstva ako v únii. Len tak možno nejednotnosť eliminovať natoľko, aby nevznikli príliš veľké rozdiely medzi jednotlivými členskými krajinami.
Predčasné jednostranné zavedenie spoločnej európskej meny v kandidujúcich krajinách považuje Bundesbanka z pohľadu únie za neželané. To totiž odporuje zmluvou podmienenému vstupu do eurosystému, ktorý predpokladá prijatie eura až na konci prispôsobovacieho procesu a predpokladá tiež vzájomnú dohodu príslušného výmenného kurzu. Podľa Bundesbanky by krajiny po takomto jednostrannom kroku nemohli počítať s podporou eurosystému.
Najväčším aktuálnym problémom sú podľa ekonómov nemeckej centrálnej banky opäť výrazne rastúce spotrebiteľské ceny. Okrem rastu cien ropy ho spôsobuje tiež vnútorný tlak mzdových nákladov. Niektoré štáty, okrem iných napríklad Poľsko, tak vykázali v roku 2000 opäť dvojcifernú mieru inflácie. Zhoršenie deficitu verejných financií v Poľsku sa črtá aj tento rok a v iných krajinách sa podľa Bundesbanky dá počítať s podobným vývojom.