Stavebné sporiteľne za deväť mesiacov tohto roka vyplatili na bytové účely približne 12,8 miliardy korún, kým v prvom polroku to bolo približne 8 mi-liárd. Skutočnosť, že v júli tohto roka začala požičiavať peniaze aj najmladšia - ČSOB stavebná sporiteľ-ňa - sa zatiaľ na tomto čísle príliš neodrazilo.
Počas deviatich mesiacov tohto roka tri stavebné sporiteľne uzavreli spolu 266-tisíc nových zmlúv s celkovým objemom cieľových súm necelých 49,5 miliardy korún. Za prvých šesť mesiacov tohto roku pritom uzavreli spolu viac ako 185-tisíc nových zmlúv so súčtom cieľových súm približne 33,5 miliardy korún.
Najsilnejšie postavenie na trhu má aj naďalej Prvá stavebná sporiteľňa, ktorá uzavrela od januára do septembra 169-tisíc nových zmlúv, ktorých cieľová suma je viac ako 32 miliárd korún. „Priemerná cieľová suma zmlúv uzatvorených v roku 2001 je viac ako 190-tisíc korún,“ informoval Jozef Dráb z Prvej stavebnej sporiteľne. Za deväť mesiacov poskytla sporiteľňa na bytové účely 8,9 miliardy korún, čím suma poskytnutá od roku 1993 dosiahla 62 miliárd.
Stavebná sporiteľňa VÚB-Wüstenrot uzavrela 63-tisíc nových zmlúv s cieľovou sumou o niečo vyššou ako 10 miliárd korún. „V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zaznamenala stavebná sporiteľňa nárast produkcie o 46,8 percenta,“ informovali predstavitelia spoločnosti. VÚB-Wüstenrot vyplatila za deväť mesiacov tohto roka necelé štyri miliardy, čím celkový objem vyplatených prostriedkov prekročil 20-miliardovú hranicu.
ČSOB stavebná sporiteľňa, ktorá začala pôsobiť pred približne 10 mesiacmi, začala v júli poskytovať svojim klientom medziúvery. Spoločnosť tak za tri mesiace poskytla na financovanie bývanie prostriedky 277 klientov v objeme 43,3 milióna korún. ČSOB stavebná sporiteľňa za deväť mesiacov uzavrela 36-tisíc nových zmlúv o stavebnom sporení s celkovou cieľovou sumou viac ako 6,87 miliardy korún. Spoločnosť si tak za desať mesiacov svojho pôsobenia získala už takmer 58-tisíc klientov. Pre porovnanie, Prvá stavebná sporiteľňa, ktorá pôsobí na trhu už niekoľko rokov, má v súčasnosti 715-tisíc sporiteľov.
Aj napriek tomu, že v dôsledku možnosti čerpania medziúverov vzrástol záujem klientov ČSOB stavebnej sporiteľne o produkt Kredit, najlepšie sa predával produkt Profit. Ten totiž ponúka sporiteľom najvyšší ročný výnos - 12 percent - a možnosť čerpať v budúcnosti stavebný úver s lehotou splatnosti až 16 rokov. Táto skutočnosť naznačuje, že časť sporiteľov si zakladá stavebné sporenie kvôli výhodnému zhodnoteniu, pričom po uplynutí šiestich rokov si vložené peniaze a štátnu prémiu vyberú bez toho, aby čerpali úver.
Ministerstvo financií, ktoré pripravilo návrh zákona o štátnom rozpočte, však chce od budúceho roka opäť znížiť štátnu prémiu pre stavebných sporiteľov. Tá by mala byť v budúcom roku maximálne 4000 korún (oproti súčasným 4500 Sk, alebo 6000 Sk v minulom roku). Rokovanie o rozpočte, ktorého súčasťou je aj toto opatrenie, však ešte nie je skončené, pričom návrh bude musieť schváliť ešte aj parlament. Zníženie štátnej prémie pre sporiteľov by malo v budúcom roku priniesť pokles rozpočtových nákladov o 800 miliónov na 2 miliardy korún.
Návrh vlády znížiť štátnu prémiu pre stavebných sporiteľov sleduje podľa predstaviteľov stavebných sporiteľní len veľmi úzky a krátkodobý cieľ. Týmto krátkodobým cieľom by malo byť zníženie rozpočtových nákladov, pričom podľa ich názoru však toto opatrenie z dlhodobého hľadiska povedie k zníženiu príjmov štátneho rozpočtu. Ušetrenie 800 miliónov znížením prémie bude znamenať pokles investícií do bytovej výstavby o niekoľko miliárd, tvrdia.
Ministerstvo chce znížiť príspevky pre stavebných sporiteľov z dôvodu, že dynamizácia stavebného sporenia v závere roka 2000 ukazuje, že tento nástroj podpory bytovej výstavby sačasto používa ako kompenzátor poklesu úrokových sadzieb na trhu. Vďaka štátnej prémii sú totiž stavebné sporiteľne schopné svojim klientom ponúkať v súčasnosti viac ako desaťpercentný ročný rok, čo je výrazne viac, ako sú úroky v bankách. (gk)