Trh doplnkového dôchodkového poistenia rastie pomalšie, ako sa očakávalo

Do systému doplnkového dôchodkového poistenia sa za tri kvartály tohto roka zapojilo necelých

70-tisíc občanov. Aj napriek tomu, že je to viac ako za celý minulý rok, je to výrazne menej, ako sa očakávalo. Najoptimistickejšie odhady predstaviteľov doplnkových dôchodkových poisťovní (DDP) z decembra minulého roka totiž hovorili, že do systému by sa mohlo zapojiť 200- až 300-tisíc nových poistencov.

„Naše očakávania boli príliš optimistické. Dynamika rastu v tomto segmente (klienti, ktorí sa v minulom roku ešte nemohli poistiť) nie je až taká výrazná. Zmobilizovala sa hlavne priemyselná sféra,“ povedal generálny riaditeľ Prvej DDP Tatry-Sympatia Michal Němec. Dôvod vidí hlavne v tom, že v týchto prípadoch (keď firma nemá zmluvu) chýba príspevok zamestnávateľa, čo je jedna z hlavných výhod doplnkového dôchodkového poistenia. „Daňová výhoda nie je dostatočne motivujúca,“ dodal Němec.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na začiatku tohto roka totiž vstúpila do platnosti novela zákona o doplnkovom dôchodkovom poistení, ktorá umožnila poistiť sa aj tým občanom, ktorých zamestnávateľ nemá zmluvu s niektorou z poisťovní. Od tohto opatrenia sa očakávalo, že zamestnanci rozpočtových a príspevkových organizácií a živnostníci budú mať zvýšený záujem o tento druh dôchodkového zabezpečenia.

Pôvodný systém doplnkového dôchodku sa snažil dosiahnuť to, aby sa firmy týmto spôsobom postarali o svojich zamestnancov. Tvorcovia zákona však pravdepodobne neočakávali taký veľký prepad v hospodárení podnikov na Slovensku a že sa toto poistenie aj napriek daňovým úľavám stretne len s malým záujmom zo strany zamestnávateľov, čo napokon viedlo k jeho uvoľneniu.

Štát okrem toho od tohto roka zaviedol hornú hranicu pre možnosť zníženia si daňového základu pre účastníkov doplnkového poistenia na 10-percent ročného príjmu, maximálne 24-tisíc korún v jednom roku. Aj keď doteraz takéto obmedzenie neexis-tovalo, veľký vplyv by do budúcnosti mať nemalo, keďže priemerný príspevok zamestnancov nie je ani polovica tejto sumy. Priemerný mesačný príspevok je v súčasnosti necelých 900 korún, pričom príspevok zamestnanca a zamestnávateľa je skoro rovnaký. Pozitívnou zmenou, ktorú priniesla novela, je zníženie daňového zaťaženia vyplácaných dávok z 15 percent na 10 percent.V systéme doplnkového dôchodkového poistenia bolo na konci septembra zapojených viac ako 252-tisíc poistencov. Podľa riaditeľa odboru dozoru nad doplnkovými dôchodkovými poisťovňami na ministerstve práce Juraja Heribana je to približne 12 percent ekonomicky aktívnych občanov. DDP spravovali na konci septembra 4,7 miliardy korún, čo je o 1,5 miliardy viac ako na konci minulého roka.

SkryťVypnúť reklamu

Ako však vyhlásil Němec, investovanie DDP ovplyvňujú prísne pravidlá a nedostatok kvalitných investičných príležitostí. „Nemôžeme investovať do podniku, s ktorým máme zamestnávateľskú zmluvu,“ povedal Němec. DDP majú pritom zamestnávateľské zmluvy s niekoľkými stovkami spoločností.

Na trhu doplnkového dô-chodkového poistenia pôsobia v súčasnosti štyri spoločnosti. V minulom mesiaci podala žiadosť o udelenie licencie spoločnosť Danubia Holding, pričom depozitárom novej DDP by mala byť Slovenská sporiteľňa. Ako však dodal Němec, o trh sa zaujíma aj niekoľko ďalších spoločností, ktoré v takýchto systémoch vystupujú aj vo svete.

Podľa vyhlásenia ministra práce Petra Magvašiho nadišiel čas, aby na trh vstúpili ďalšie spoločnosti. Němec vidí priestor na rozšírenie počtu účastníkov, malo by však dôjsť k posilneniu doplnkového dôchodkového poistenia v rámci reformy dôchodkového zabezpečenia. Ak však DDP nebudú zaradené do druhého povinného piliera dôchodkového zabezpečenia, veľký počet účastníkov by nemusel viesť ku skvalitneniu a rozvoju trhu. „Skôr naopak. Na niektoré poisťovne to môže mať fatálny dôsledok,“ dodal Němec.

SkryťVypnúť reklamu
GABRIEL KÁDASI
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 596
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 326
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 719
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 143
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 352
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 874
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 883
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 369
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu