Informačné technológie ovládli burzové prostredie - umožňujú investorom realizovať obchody prostredníctvom internetových aplikácií prakticky z ktoréhokoľvek miesta na svete. Čoraz sofistikovanejší investori požadujú možnosť elektronického obchodovania, vyššiu likviditu a lepšie ceny. Tieto požiadavky spolu s prevádzkovou neefektívnosťou niektorých hlavných búrz vydláždili cestu novým konkurentom, ako sú alternatívne obchodné systémy (ATS - z ang. Alternative Trading Systems) a elektronické komunikačné siete (ECN - z ang. Electronic Communications Networks). Napriek tomu, že nová konkurencia vyplnila prázdne miesto na trhu, prispela taktiež k vytvoreniu príliš veľkého množstva obchodných miest, roztrieštenej likvidity a nepotrebnej nadbytočnosti. Európsky burzový priemysel je podľa štúdie spoločnosti Accenture typickým príkladom zmien prebiehajúcich na celom svete.
Tradičné európske prostredie
Tradičný európsky kapitálový trh zahŕňa 30 národných búrz s viac ako 15 burzami cenných papierov. K tomu je potrebné pripočítať množstvo regionálnych búrz. Nákup a predaj akcií prebieha v tucte jazykov. Fungovanie takmer všetkých búrz na rozdielnych IT platformách a s rozdielnymi IT štruktúrami. A potom si treba uvedomiť, že je tu približne 20 ďalších clearingových a zúčtovacích inštitúcií.
„V minulosti pôsobili tradičné európske burzy ako bezpečné prístavy,“ tvrdí Susanne Klöess, partner spoločnosti Accenture pre oblasť finančných služieb, ktorá realizovala štúdiu s názvom Leaving Safe Havens (Opúšťanie bezpečných prístavov). Burzy, chránené lokálnymi zákonmi a reguláciami, sa tešili výhodám národných monopolov, ktoré boli považované za dôležité pre domáce ekonomiky. Historické, kultúrne a politické odlišnosti medzi európskymi krajinami dlhú dobu bránili konsolidácii odvetvia a skutočnej konkurencii.
Nárast konkurencie a ekonomického tlaku
Podľa štúdie spoločnosti Accenture rozdielna štruktúra európskeho priemyslu dospela ku kľúčovému bodu obratu. Konkurencia medzi tradičnými burzami sa zvyšuje s tým, ako klesajú poplatky za obchodovanie, zatiaľ čo náklady na technológiu a zamestnancov rastú. Navyše, zatiaľ čo na jednej strane trhová infraštruktúra v Európe bránila rastu ATS, na strane druhej viedla absencia centrálnej inštitúcie pre clearing a zúčtovanie k neefektívnosti a zdraženiu zahraničného obchodovania, čím vytvorila atraktívnu medzeru na trhu pre poskytovateľov ATS. Výsledkom je, že ATS sa momentálne koncentrujú na európsky trh a vplývajú na profitabilitu celého odvetvia.
Pan-európsky clearingový dom
„Accenture očakáva v Európe výraznú konsolidáciu v oblasti clearingu a zúčtovania - v samotnom spracovaní transakcií s cennými papiermi,“ tvrdí Susanne Klöess. Výsledky štúdie spoločnosti Accenture sú založené na tridsiatich podrobných rozhovoroch s najvyššími manažérmi tradičných i alternatívnych búrz, bánk, brokerských a iných inštitúcií a investormi. Títo odborníci sa zhodujú, že s rastúcou internacionalizáciou trhu a požiadaviek spoločností sa stávajú národné hranice pri obchodovaní s cennými papiermi čoraz ťažšie udržateľné.
„Až 80 percent respondentov podporilo názor spoločnosti Accenture, že európsky burzový priemysel je zrelý pre konsolidáciu a že v nasledujúcich 5 rokoch dôjde v tomto odvetví k zásadnej zmene,“ tvrdí Susanne Klöess. Štúdia predpovedá, že množstvo rozličných používaných platforiem alebo systémov pre obchodovanie s najkvalitnejšími európskymi titulmi sa zredukuje na dva v horizonte piatich rokov. Zatiaľ čo v súčasnosti existuje 12 rozličných clearingových centier, do roku 2006 zostane len jeden pan-európsky clearingový dom. „Banky a inštitúcie nie sú viac ochotné platiť vysoké clearingové poplatky, najmä pri zahraničných transakciách,“ dodáva Sussane Klöess. „Preto očakávame veľký tlak na burzy cenných papierov v oblasti konsolidácie ich systémov.“
Konsolidácia v oblasti clearingu a obchodovania však nevyhnutne neznamená, že sa počet búrz cenných papierov automaticky zredukuje. Susanne Klöess uvádza: „Niektoré malé burzy si nájdu svoje miesta na trhu a tieto úspešne ubránia.“
Burzy budú čeliť trom naliehavým požiadavkám
Susanne Klöess je presvedčená, že európske burzy, ktoré úspešne zvládnu konsolidáciu, budú tie, ktoré rozoznajú a osvoja si tri dôležité faktory.
Prvým je investovanie do tvorby a riadenia aliancií. Bez ohľadu na to, či sa aliancie budú zameriavať na zachytenie nových IT príležitosti, spájanie inštitucionálnych alebo maloobchodných príkazových tokov, alebo na znižovanie rastúcich IT nákladov, tradičné burzy potrebujú investovať do vytvárania a manažmentu aliancií. V tomto vysoko konkurenčnom odvetví sú schopnosti identifikovať, vytvárať a riadiť tie správne aliancie nie konkurenčnou výhodou, ale konkurenčnou nevyhnutnosťou.
Nasleduje získavanie a udržanie si klientov. Rastúca kúpna sila klientov spojená s intenzívnou konkurenciou donútili tradičné burzy hľadať spôsoby, ako získavať a udržať si tak inštitucionálnych, ako aj maloobchodných klientov
Tretím faktorom je využitie výhod vlastných informačných technológií alebo outsourcing IT. S rastúcim strategickým významom informačných technológií v rámci každodenného obchodovania na burzách sa neustále zvyšujú celkové náklady na vývoj a údržbu obchodovacích systémov. Tradičné burzy so silným potenciálom v oblasti informačných technológií (vrátane vlastníctva najlepších platforiem pre obchodovanie a prevádzkových znalostí) by sa mali snažiť využívať výhody svojich IT, zatiaľ čo tie ostatné by mali zvážiť outsourcing IT.
Možné scenáre konsolidácie
Zistenia uvedenej štúdie načrtli tri možné scenáre rýchlej konsolidácie: konsolidácia na úrovni obchodovania, konsolidácia na úrovni clearingu a zúčtovania a kombinácia konsolidácií na oboch úrovniach.
Klienti a taktiež brokeri jasne naznačujú, že v súčasnosti je pre nich hlavnou starosťou roztrieštené clearingové a zúčtovacie prostredie a jeho infraštruktúra, ktorá značne zaostáva za požiadavkami účastníkov trhu.
Nakoľko kombinácia konsolidácií na oboch úrovniach prináša výhody koncentrácie likvidity cez prepojené alebo zlúčené knihy príkazov na obchodovanie (order books) a taktiež enormné zníženie nákladov v oblasti clearingu a zúčtovania, tento tretí scenár konsolidácie sa považuje za najpravdepodobnejší.
SPRACOVAL
GABRIEL KÁDASI