BRATISLAVA – Vláda sa má v stredu zaoberať aj riešením neúspešnej humanitárnej dodávky vykurovacieho oleja do Juhoslávie. Jej realizáciou sa nielenže minuli peniaze na účte vyčlenenom pre humanitárnu pomoc, ale vznikli aj ďalšie náklady, ktoré už nie je z čoho uhradiť.
Dodávka mazutu z produkcie Slovnaftu opustila Slovensko už deviateho augusta. Na juhoslovanskej strane ju o týždeň prevzala spoločnosť JP Elektroprivreda Srbije. Tá mazut po mesiaci od prevzatia reklamovala.
Transpetrol tranzit ako dodávateľ začal s juhoslovanským partnerom rokovať. Obe strany sa dohodli, že Slovnaft, ktorý mazut vyrobil, reklamáciu akceptuje, iba ak bude podložená analýzou medzinárodnej inšpekčnej organizácie.
V tom čase už boli cisterny s mazutom vyše mesiaca v Juhoslávii, čo stálo ďalšie peniaze, ktoré si Slovnaft inkasuje za prenájom svojich cisterien. Nájomné rastie za každý deň až do momentu, keď prázdne cisterny prevezmú Železnicami SR na odoslanie do Slovnaftu.
Slovenská strana preto požiadala o okamžité vyloženie tovaru alebo zaslanie štandardnej reklamácie. Juhoslovanský partner však zaslal iba analýzu podľa domácich noriem, ktorá nemala dostatočnú vypovedaciu hodnotu. Po viacerých urgenciách sa nakoniec mazut vrátil do Bratislavy až tretieho októbra.
Keď dodávku podrobila analýze Inspekta Slovakia (akceptovala ju aj juhoslovanská strana), zistilo sa, že mazut kvalitou vyhovuje deklarovaným parametrom. Slovnaft tak nemohol urobiť nič iné, ako reklamáciu zamietnuť.
Dodávka 385,2 tony mazutu je zatiaľ v areáli bratislavskej rafinérie. V dôsledku zvýšených nákladov na prenájom, dopravu a chemický rozbor, s ktorými slovenská strana nerátala, sa stav účtu pre humanitárnu pomoc dostal do mínusu. Pred posledným nákupom mazutu bolo na ňom 3 354 998,10 Sk, k desiatemu októbru bol zostatok mínus 339 630,60 Sk. A náklady rastú ďalej aj pobytom cisterien na Slovensku.
Riešením je odpredaj dodávky, čím sa pokryjú dodatočné náklady. Pri cenách platných v októbri by sa za dodávku zinkasovalo viac ako dva milióny korún. Po uhradení nákladov by zostalo približne 1,7 milióna. Tie by sa buď vrátili do štátneho rozpočtu, alebo sa za ne zrealizovala náhradná humanitárna pomoc. Vyplýva to z materiálu Informácia o priebehu humanitárnej pomoci SR pre Juhoslovanskú zväzovú republiku. (tom)