BRATISLAVA – Úrokové sadzby z vkladov a z úverov by sa v priebehu nasledujúceho roka mali meniť len minimálne. Kým v tomto roku by už nemalo dôjsť ku skoro žiadnym zmenám, v budúcom môže dôjsť k malým úpravám (okolo pol percentuálneho bodu). Podľa analytikov sa už v súčasnosti nedajú očakávať také veľké výkyvy ako v minulosti. Ich názory, či budú sadzby rásť, alebo klesať, však nie sú jednoznačné.
Analytici sa zhodujú v tom, že hlavný vplyv na vývoj úrokovej miery majú sadzby Národnej baky Slovenska a inflácia. „Sadzby z vkladov a úverov, kopírujú vývoj na medzibankovom trhu,“ povedal analytik Slovenskej sporiteľne Tomáš Kmeť. Ak si budú banky vzájomne požičiavať za nižšiu cenu, klesnú aj úroky na úvery a na vklady.
Vývoj na medzibankovom peňažnom trhu závisí od sadzieb NBS, ktorých výšku ovplyvňuje aj miera inflácie. Pretože politici spomalili rast regulovaných cien, miera inflácie by mala v budúcom roku výraznejšie klesnúť, čo by mohlo viesť k zníženiu sadzieb Národnej baky Slovenska. „To by sa odrazilo aj na vkladoch a úveroch,“ povedal analytik Tatra banky Róbert Prega.
Pokles úrokových sadzieb na úvery sa dá očakávať predovšetkým pri produktoch zameraných na obyvateľstvo. „Tento pohyb bude umocnený aj zvýšeným konkurenčným bojom o klientov medzi bankami,“ vyhlásil Pavol Ondriska zo Slávie Capital.
Sadzby z vkladov by pritom podľa analytikov mohli klesnúť, pretože v súčasnosti sú ešte mierne prehnané. Porovnávať ich s infláciou nemá zmysel, pretože rast spotrebiteľských cien bol daný rastom regulovaných cien.
Práve očakávaný pokles inflácie v budúcom roku by mohol spraviť vklady v bankách zaujímavejšími.
Niektorí analytici dodávajú, že úrokové sadzby by mohli v prípade rastúcej inflácie aj stúpať. „V dôsledku spomalenia globálnej ekonomiky možno očakávať mierne zhoršenie makroekonomického prostredia u nás. To bude mať vplyv na úrokové sadzby, ktoré môžu mať v budúcom roku stagnujúci alebo mierne rastúci trend. To len v prípade, žeby došlo k výraznému rastu inflácie,“ povedala Alena Malíčková z Československej obchodnej banky.
GABRIEL KÁDASI