Surfovanie po internete môže pôsobiť veľmi jednoducho a praktické používanie prehliadača naozaj nie je nič zložité. Aj tu však platí, že používanie iba základných funkcií väčšinou znamená viac námahy a viac strateného času. Naopak, dôkladné zoznámenie sa s prehliadačom vám umožní surfovať rýchlejšie, efektívnejšie a pohodlnejšie. Týmto článkom sa v tomto pokúsime pomôcť používateľom programu Opera.
Opera býva často označovaná ako „tretí prehliadač“, lebo zo všetkých alternatívnych (čiže všetkých okrem Internet Explorera a Netscape Navigatora) je asi najpoužívanejšia. K tejto pozícii jej určite pomohla aj podpora prakticky všetkých W3C štandardov, ktorých sa väčšinou dosť striktne pridržiava. To je, paradoxne, neraz príčinou chybného zobrazenia stránok spoliehajúcich sa na neštandardné vlastnosti IE alebo NN; tých je však našťastie stále menej.
Ak uvažujete nad tým, prečo by ste mali používať Operu, keď už máte IE alebo NN, dôvody sú nasledovné: vyššia rýchlosť, prepracované užívateľské rozhranie s množstvom klávesových skratiek, bezpečnosť, nízke systémové nároky a vyššia stabilita. Tieto výhody ocenia najmä pokročilí užívatelia a veľmi aktívni surferi, ktorí mávajú otvorených veľa stránok naraz.
Akú verziu používať?
V prípade Opery možno odpovedať jednoznačne: najnovšiu (v čase písania tohto článku je to 5.02). Keďže inštalačný súbor bez Javy má asi 2 MB a s Javou necelých 10 MB, asi pre nikoho by nemal byť problém stiahnuť si aktuálnu verziu z internetu. Možno ho, samozrejme, nájsť aj na mnohých CD s freeware/shareware programami.
Od verzie 5 je Opera adware, čiže ju možno používať bez zaplatenia rovnako ako freeware, ale bude sa vám zobrazovať reklamné okno. Na rozdiel od väčšiny programov tohto typu však takmer vôbec nezmenšuje aktívnu plochu a nevyžaduje od vás žiadne osobné údaje (voliteľne si však môžete nastaviť oblasti reklamy, o ktoré máte záujem). Reklamného okna sa možno zbaviť zaplatením registračného poplatku.
Inštalácia
Inštalácia je úplne jednoduchá, spočíva v spustení inštalačného súboru. Neobsahuje žiadne špeciálne nastavenia, pokojne ju celú môžete absolvovať klikaním na „Next“. Po jej skončení môžete Operu okamžite spustiť (netreba reštartovať počítač).
Úplne rovnako môžete postupovať aj v prípade, že už máte nejakú staršiu verziu Opery nainštalovanú. Nová inštalácia zachová všetky vaše nastavenia a starú verziu odzálohuje, takže ju v prípade potreby možno vrátiť späť.
Prvé spustenie
Prvé spustenie od vás na rozdiel od IE či NN nebude vyžadovať nič špeciálne, Opera sa priamo spustí a otvorí tri prednastavené stránky týkajúce sa tohto prehliadača.
Základnou odlišnosťou Opery od IE a NN je to, že neotvára nové okno pre každú stránku, ale len nový dokument v rámci svojho okna. Vďaka tomu nie sú otvorené stránky pomiešané s ostatnými aplikáciami a umožňuje to prehľadnejšiu navigáciu.
Konfigurácia
Prvým krokom pri používaní akéhokoľvek programu by mala byť konfigurácia, čiže prispôsobenie správania programu požiadavkám konkrétneho užívateľa. Opera v tejto oblasti poskytuje rozsiahle možnosti. Podobne ako Netscape obsahuje okrem samotného prehliadača aj klienta elektronickej pošty a dokonca aj malého ICQ klienta. V tomto článku sa však zameriame len na funkcie a nastavenia prehliadača.
Začať by sa zrejme malo nastavením prostredia. Pokiaľ nepoužívate naozaj vysoké rozlíšenie, asi sa vám oplatí vypnúť Hotlist (zoznam linkov štandardne v ľavej časti obrazovky) kliknutím na jeho ikonu. Všetky ostatné panely môžete presunúť kliknutím pravým tlačidlom na ne a zvolením novej pozície. Panely sa automaticky presunú tak, aby v danej pozícii zaberali čo najmenej miesta.
Domovskú stránku si môžete nastaviť cez „Navigation“ / „Set home page“. Opera umožňuje v každom otvorenom okne nastaviť inú („Window home page“), toto nastavenie sa však po ukončení prehliadača stratí. Ak nie je pre dané okno nastavená osobitná domovská stránka, použije sa „Global home page“.
Všetky ostatné nastavenia sú prehľadne sústredené v „Preferences“ (menu „File“).
Záložky
Tak ako asi každý prehliadač, aj Opera umožňuje užívateľovi uložiť si ľubovoľné stránky medzi takzvané záložky – anglicky bookmarks. Už štandardne obsahuje niekoľko desiatok záložiek, ktoré navyše nie sú len na vlastné a „spriatelené“ služby (ako v prípade IE a NN).
Samozrejme, nechýba ani možnosť importu z IE či NN. Všetky záložky si možno nechať zobraziť v Hotliste, kde si môžete vytvoriť ľubovoľne hlboký strom priečinkov a záložky medzi nimi presúvať. Tu označený priečinok (zvýraznený hrubým písmom) je potom prístupný aj cez ikonu „Active“ (modrá šípka smerom nahor).
Pridanie nejakej položky je veľmi jednoduché – stačí vojsť do priečinku, do ktorého ho chcete pridať (či už cez Hotlist, alebo „Active“) a zvoliť „Add current document here“.
Užitočná možnosť je dať si pravidelne pozerané stránky do jedného priečinku, „Open all folder items“, v ňom potom otvorí všetky tieto stránky naraz.