Kam smeruje Microsoft?

V čase pádu internetových firiem, tzv. dotcomov, a stabilizácie celého internetovo technologického sektora je to trochu zložitá otázka. Napriek tomu, že podobnú otázku sa pýta svojich používateľov práve táto celosvetová firma od roku 1975 – „Where do you want to go today?“

Ani dlhotrvajúci súdny proces a rapídny pokles ceny akcií neodradil Microsoft koncom minulého roka od radikálneho a agresívneho vstupu na trh podnikových aplikácií, kde sa stretáva s ostrou konkurenciou spoločností IBM, Sun Microsystems a Oracle. Územie „enterprise“ je vnímané ako ich kráľovstvo a vstup nového hráča prináša so sebou niekoľko zásadných zmien nielen pre uvedené firmy, ale aj pre Microsoft samotný, ktorý v súčasnosti prežíva aj prerod svojej podnikovej kultúry.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Predstavitelia Microsoftu v jednom zo septembrových vydaní New York Times uviedli, že všetko ide podľa plánu a zvolená stratégia zostane nezmenená. Obrat aj zisk v miliardách dolárov tieto vyhlásenia minulý týždeň naozaj potvrdil. Windows aj Office sa predávajú nad očakávanie dobre. V tomto roku však Microsoft naplno uvádza do života platformu .NET (dot-net) a ako líder začína diktovať, ktorým smerom sa bude uberať vývoj aplikácií.

V predchádzajúcich pár mesiacoch, keď sa Microsoft sústreďoval zväčša na svoj odvolací proces proti vláde USA, akceleroval aj niekoľko obchodných a technologických iniciatív od sálových počítačov až po video-herný biznis s konzolou Xbox. Čoraz viac ľudí si kladie otázku, čo sa skrýva za .NET? Aký je to smer? Pozrime sa trochu do histórie.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1995 bol uvedený systém Windows 95, ktorý v priebehu niekoľkých mesiacov nahradil predchádzajúci DOS a výrazne zjednodušil prácu s počítačmi. Koncom tohto prelomového roka prišlo k jednému z najväčších strategických posunov spoločnosti - k akceptovaniu internetu. V priebehu niekoľkých mesiacov sa objavili prvé aplikácie, prehliadač, poštový klient, servery. Konkurencia v podobe spoločnosti Netscape v tom čase spozornela, avšak konkurenčný boj nevydržala. Podiel na trhu internetových prehliadačov bol na konci minulého roka viac ako 90 % v prospech produktu Microsoftu.

V lete roku 2000 prišlo k podobnej zmene stratégie. Bol dokončený vývoj ďalšieho ťažiskového systému – Windows 2000, a už tu máme novú víziu, ktorá hovorí o tom, že raz sa za nás o všetko postará správne nastavený a fungujúci softvér.

SkryťVypnúť reklamu

Ambiciózna stratégia .NET predpokladá, že väčšina programov, ktoré ľudia budú používať, bude „žiť“ predovšetkým na internete a používatelia budú využívať ich služby prostredníctvom počítačov, mobilov alebo iných zariadení. To by teoreticky mohlo znamenať, že .NET bude operačným systémom pre všetky druhy informačných zariadení. Svedčia o tom aj iniciatívy prispôsobovania systému pre čipové karty či chladničky. .NET je zároveň prípravou na novú bitku o sektor novej generácie telekomunikačného biznisu. To súvisí s pripravovanou liberalizáciou tohto sektora v Európe a nástupom novým mobilných technológií, akými sú UMTS či siete tretej generácie.

Najbližšími produktami, ktoré čiastočne už obsahujú znaky novej vízie, sú Windows XP a Office XP, systém a kancelársky balík, ktoré budú veľkú časť svojich služieb poskytovať cez internet a budú prenajímateľné ako služba. Tieto produkty sú však len časťou omnoho komplexnejšieho projektu, ktorého hlavným stavebným blokom má byť projekt s kódovým označením Hailstorm.

SkryťVypnúť reklamu

Vo vnútri Microsoftu sa už intenzívne pracuje na zhmotnení tohto projektu, ktorého základom je technológia „instant messaging“, teda softvér pre okamžité doručovanie správ. Najväčší konkurent Microsoftu na platforme internetu, spoločnosť AOL, dominuje práve v tejto oblasti, keď pred rokmi správne odhadla masový potenciál služby ICQ, ktorá patrí medzi najvyužívanejšie platformy „instant messagingu“.

Ponúka sa tu paralela s telekomunikačným biznisom alebo akýmkoľvek poskytovaním služieb, kde zväčša vyhráva ten, koho služby používa najviac používateľov. Cieľom projektu Hailstorm je pravdepodobne získať dominantnú pozíciu najprv na platforme instant messagingu a neskôr v pridružených službách. Microsoft vrhol veľké množstvo svojich vývojárských kapacít na transformovanie instant messagingu do vývojárskej platformy.

SkryťVypnúť reklamu

Ak všetko vyjde podľa plánu, instant messaging sa stane infraštruktúrou pre ďalšie webové služby, komunity, doručovanie informácií v reálnom čase a internetové kalendáre.

Steve Ballmer, šéf Microsoftu, prvý raz spomenul túto ideu pred rokom. MSN Messenger a Passport by sa mali stať architektúrou pre nové služby. Vývojári a kľúčoví partneri sa podrobnosti o novom produkte, ktorý by sme mohli zjednodušene nazvať aj „Veľký brat“, dozvedia už 15. marca.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 551
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 254
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 031
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 130
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 934
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 829
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 433
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu