je zatváranie neregistrovaných náboženských inštitúcií, ako i uväznenie príslušníkov sekty Fa-lun-kung. Aj napriek týmto nedostatkom malo podľa správy amerického ministerstva „množstvo Číňanov väčší priestor na individuálnu voľbu, lepší prístup k informáciám i širšie hospodárske možnosti“, keďže marxistická ideológia naďalej ustupuje ekonomickému pragmatizmu.
Severná Kórea – Vláda zakazuje slobodu prejavu, tlače, zhromažďovania. Všetky druhy kultúrnych a mediálnych aktivít sú pod kontrolou komunistickej strany. Podľa správy je tunajšia situácia jednou z najhorších na svete, lebo vláda potlačila a umlčala všetky opozičné hlasy. Politickí väzni sú aj naďalej zadržiavaní v táboroch nútených prác.
Irak – Vláda prezidenta Saddáma Husajna bola aj v roku 2000 jednou z najtvrdších a najrepresívnejších na svete. Bezpečnostné zložky rutinne pokračovali v popravách, mučení, bičovaní, znásilňovaní a ďalšom zastrašovaní či zneužívaní akýchkoľvek možných politických oponentov.
Saudská Arábia – Vláda zakazuje alebo obmedzuje slobodu prejavu, médií, zhromažďovania, náboženstva a pohybu. Uplynulý rok „ale tolerovala širší rámec dialógu a kritiky v domácej tlači“.
Izrael – Bezpečnostné sily používali „neadekvátne veľkú silu“ na rozptýlenie demonštrácií, keď na okupovaných územiach prepuklo násilie. Izraelská armáda i polícia sa „často dopustili závažného porušovania ľudských práv“. Počas roku 2000 zabili 307 Palestínčanov a cudzích štátnych príslušníkov a zranili najmenej 11 300 Palestínčanov a ďalších osôb.
Palestína – Členovia palestínskych bezpečnostných zložiek a organizácie Fatah sa zúčastňovali na násilných útokoch. Celková situácia okolo dodržiavania ľudských práv Palestínčanmi je chabá a počas minulého roku sa v niekoľkých oblastiach zhoršila v dôsledku neutíchajúcich násilností, trvajúcich od konca septembra 2000.
Afganistan – V krajine aj v roku 2000 najviac porušovali ľudské práva predstavitelia vládnuceho hnutia Taliban. Tí obmedzovali prístup žien a dievčat k vzdelávaniu, lekárskym zariadeniam a zamestnaniu.
Sudán – Bezpečnostné sily „pravidelne bijú, zastrašujú, zatýkajú a bez uvedenia dôvodu zatvárajú politických oponentov“.
Kongo – Bezpečnostné zložky sú zodpovedné za mnohé „mimosúdne popravy, zmiznutia, mučenia, bitie, znásilňovanie a iné formy zastrašovania“.
Rusko – V Čečensku ruské jednotky preukázali iba málo úcty voči základným ľudským právam. V roku 2000 zaznamenali na území Čečenska mnoho mimosúdnych popráv zo strany ruskej vlády i čečenských separatistov.
Mexiko – Polícia pravidelne získavala informácie prostredníctvom mučenia a vyšetrovatelia takto získané údaje používajú na súdoch. Justičné orgány pripúšťajú svedectvá získané na základe mučenia. Vo všeobecnosti ale správa v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi hodnotí Mexiko kladne.
Kuba – Predstavitelia bezpečnostných a väzenských zborov bijú alebo iným spôsobom zle zaobchádzajú s väzňami. Na Kube vládne zložky naďalej ostro sledujú akékoľvek osoby považované za potenciálnych politických oponentov. (taa, tasr)