Stav ľudských práv na Slovensku sa zlepšuje, hoci problémy v niektorých oblastiach pretrvávajú. To je hlavný záver správy o stave ľudských práv na Slovensku, ktorú v pondelok večer zverejnilo na svojej internetovej stránke Ministerstvo zahraničných vecí USA.
Stať o Slovensku je rozdelená do niekoľkých častí – rešpektovanie ľudských, občianskych a politických práv, diskriminácia na základe rasy, pohlavia, náboženstva, postihnutia jazyka alebo sociálneho postavenia, a práva pracujúcich. Každá časť podrobnejšie mapuje jednotlivé aspekty, ako je situácia v oblasti súdnych procesov a súdnictva všeobecne, zneužívanie moci, sloboda tlače a prejavu, náboženské slobody, zaobchádzanie so ženami, deťmi a národnostnými menšinami a iné.
POZITÍVA: Ako pozitívne správa hodnotí demokratický priebeh volieb do parlamentu i prezidentských volieb a tiež fakt, že na rozdiel od minulosti neboli v roku 2000 zaznamenané nijaké útoky a vyhrážky vládnej moci voči novinárom. Pozitívom je tiež kontrola SIS civilnými zložkami – parlamentným výborom zloženým z členov opozície aj koalície.
Súdna moc je podľa správy na Slovensku nezávislá, hoci „niektorí experti uvádzajú, že právomoc ministerstva spravodlivosti v personálnej a organizačnej oblasti mu umožňuje do istej miery vplývať na súdny systém“.
Vláda podľa amerických expertov necenzuruje knihy, filmy a divadelné hry a neobmedzuje prístup k internetu. Štát podporuje tlač v jazykoch menšín a neboli zaznamenané výraznejšie útoky na národnostné menšiny, okrem istých prejavov nepriateľstva voči Maďarom „na územiach, kde žije minimum príslušníkov tejto národnosti“.
Hrubý domáci produkt bol podľa správy 3,569 dolára na obyvateľa, čo „zabezpečilo väčšine populácie adekvátny životný štandard“.
Sloboda vyznania tiež nie je na Slovensku obmedzovaná, správa pozitívne hodnotí uzavretie kauzy triptych Klaňanie troch kráľov, pri ktorej bola dokázaná účasť SIS.
RÓMOVIA: Najväčším problémom v oblasti dodržiavania ľudských práv sú pre nás Rómovia. „Polícia občas údajne bije a nadáva Rómom. Obyvatelia afrického a ázijského pôvodu sa opakovane sťažovali, že polícia zlyháva pri vyšetrovaní útokov skinheadov,“ uvádza správa. Pripomenutý je prípad policajta z Vrábľov, ktorý údajne zbil mladistvých Rómov. Spomenutá je vysoká nezamestnanosť Rómov, ktorí sa pri hľadaní práce stretávajú s diskrimináciou.
Správa kritizuje aj malý pokrok, ktorý slovenské vyšetrovacie orgány dosiahli pri objasňovaní únosu Michala Kováča ml., vraždy Róberta Remiáša a vraždy Jána Duckého.
DOMÁCE NÁSILIE: V časti venovanej právam žien a detí správa uvádza, že problém násilia páchaného na ženách je vážnym a pritom málo prezentovaným problémom. „Podľa regionálneho prieskumu mimovládnej organizácie až 38 až 40 percent žien je obeťami domáceho násilia. Národný prieskum ukázal, že každá piata žena je vystavená nejakej forme fyzického alebo psychického domáceho násilia,“ uvádza správa. Ako pozitívum je uvedený fakt, že polícia posudzuje násilie páchané na partnerovi ako každý iný kriminálny čin a trestné právo definuje zločiny ako znásilnenie, sexuálne zneužívanie a obchod so ženami. Nedostatkom je, že legislatíva ešte nepozná termín domáce násilie a že v krajine neexistuje nijaké stredisko pre bezdetné ženy – obete domáceho násilia. (mar)