
FOTO – ARCHÍV
BRATISLAVA – Podľa správy amerického ministerstva zahraničných vecí o dodržiavaní ľudských práv vo svete sa vlani situácia v oblasti ľudských práv, demokracie a základných slobôd v mnohých ohľadoch jasne zlepšila. Juhoslovania odvolali z úradu diktátora Slobodana Miloševiča, Nigéria pokračovala vo svojom prechode k demokracii a k zmene vlády došlo po slobodných voľbách bez preliatia krvi aj v Ghane.
Kým vo väčšine krajín sveta sa situácia zlepšila, v Číne sa ľudské práva porušujú ešte viac ako predtým. Terčom útokov sú stúpenci náboženských hnutí a opozície. Čína sa včera proti správe ohradila a obvinila Spojené štáty, že sú neobjektívne.
Aj napriek miernemu uvoľneniu, ku ktorému došlo vo vzťahoch medzi štátmi rozdelenej Kórey, komunistická Kórea zostáva jednou z krajín, kde sú takmer neľudské podmienky.
Na konci pomyselného rebríčka je Irak.
Zlé podmienky pre každodenný život sú v mnohých krajinách. Ľudské práva sa určite nebudú tak skoro dodržiavať v každom kúte sveta, americké ministerstvo zahraničia však zaznamenáva viacero pozitívnych trendov. „Mnohé, ak nie takmer všetky vlády už presadzujú princípy trhovej ekonomiky a otvorenej spoločnosti,“ píše sa v úvode správy. „Väčšina ľudí sveta teraz žije v demokratických krajinách alebo v krajinách, ktoré začali s prechodom k demokracii. Aj napriek niektorým zásadným zvratom, celkový trend zostáva pozitívny.“
Kroky späť svet zaznamenal podľa Spojených štátov pri konfliktoch na Blízkom východe a v Afrike. Prvú päťku v porušovaní náboženských slobôd aj minulý rok tvorilo Mjanmarsko (Barma), Čína, Irán, Irak a Sudán.
Práva žien získali väčšiu medzinárodnú pozornosť. V mnohých krajinách však situácia zostáva naďalej kritická. Diskriminované zostávajú napríklad aj ženy v Poľsku. Správa konštatuje, že ženy tam nemajú rovnaký prístup na trh práce a sú objektmi právnych nespravodlivostí, ktoré sú dôsledkom paternalistických zákonov. (kos)