podmienkach pre svoju novú krajinu historické zlato na svetovom šampionáte v severskom lyžovaní. Španieli lyžiarskeho hrdinu nazvali po svojom Juanito, priezvisko je pre nich takmer nevysloviteľné. Jeho zásluhou sa spravodajstvo z MS v lyžovaní neobjavilo v denníkoch už len v skratke, ale s veľkými titulkami.
Mühlegg zmenil štátne občianstvo v novembri 1999, po nezhodách v nemeckom zväze. Kontroverzný pretekár sa vlani stihol pohádať už aj s trénerom španielskej reprezentácie Carlom Petrinim, ale pri oslavách zlata i striebra z Lahti sa na všetko zlé zabudlo. „Napriek známym sporom sa udelenie občianstva Mühleggovi ukázalo ako veľmi úspešné,“ mieni El Mundo.
Na Pyrenejskom polostrove si cenia, že Johann dosiahol najväčšie úspechy v kariére ako reprezentant novej krajiny. V minulej sezóne senzačne vyhral Svetový pohár a teraz posunul Španielsko medzi deväť krajín, ktoré si z Lahti odniesli zlaté medaily. „Tak trochu sme k jeho úspechu prispeli aj my,“ poznamenal moderátor španielskej televíznej stanice. Šéfa lyžiarskeho zväzu Luisa Algara zasa nadchol spôsob, akým Mühlegg vyhral nedeľňajší maratón: „Naplnilo nás hrdosťou, ako bojoval v mraze pri -17 stupňoch, ako vystupoval na najvyšší stupeň a vzápätí zaznela španielska hymna.“
Rodák z Grainau si v nedeľu urobil dobré meno aj v rodnej krajine, lebo za jeho chrbtom sa k životnému úspechu vyviezol Rene Sommerfeldt. Španielsky denník El Pais to zdôraznil vetou: „Nemec Sommerfeldt by mal byť navždy povďačný lokomotíve Mühleggovi, že ho potiahol k striebornej medaile.“ Super-Juanito má ďalší smelý plán: priniesť do Španielska zlato zo ZOH v Salt Lake City. (on)