
Príslušník amerického výsadkového komanda počas manévrov v Kuvajte. USA priznali, že poslali do Afganistanu elitné jednotky. FOTO - TASR/EPA
WASHINGTON, KÁBUL, ISLAMABAD - Spojené štáty včera pokračovali v náletoch na vojenské a teroristické ciele v Afganistane. V tom istom čase sa podľa agentúr včera na afganskej pôde ovládanej vládnucim hnutím Taliban objavili prvé elitné komandá. Potvrdil to Pentagon. Cieľom prvej skupiny, ktorá sa podľa zdrojov amerického denníka The Washington Post vysadila v južnom Afganistane, je kontaktovať lídrov paštúnskych kmeňov, aby opustili milície Talibanu. Ďalej sa majú venovať prieskumu nepriateľského terénu, lokalizovať ciele na bombardovanie a iba „vo výnimočných prípadoch majú priamo bojovať s Talibanom“.
Druhá skupina pozostávajúca z ôsmich vojenských expertov sa objavila po boku protitalibanskej opozície Severná aliancia na severe Afganistanu. Ich misia zase podľa Severnej aliancie pozostáva z konzultácií vojenských operácií s generálom Abdulom Rašídom Dostúmom. Nachádzajú sa približne 90 kilometrov od strategicky dôležitého mesta Mazáre Šeríf.
Taliban: Nič o tom nevieme
Veľvyslanec Talibanu v Pakistane Abdul Zaíf o prítomnosti amerických kománd v Afganistane nič nevie. Ako zdôraznil, „vojaci Talibanu sa im za bombardovanie pomstia“. Americký prezident George Bush nasadenie elitných vojakov nekomentoval. Britský premiér Tony Blair v Londýne vyhlásil, že nasledujúce týždne by „mohli predstavovať skúšku v boji s terorizmom“.
Znamením vstupu väčšieho počtu amerických pozemných síl do Afganistanu by ale mohol byť prepis správ, ktoré do Afganistanu Američania vysielajú už niekoľko dní. V prepise, ktorý Pentagon zverejnil vo štvrtok, USA Afgancov varujú, že najbezpečnejším miestom sú pre nich v prípade vstupu pozemných vojsk ich domovy.
Nálety pokračovali
Afganské mestá sa včera zatriasli po ďalších náletoch amerických bombardérov. Moslimský sviatok nerešpektovali, hoci kvôli modlitbám intenzitu bombardovania zmiernili. Vystrašení Kábulčania využili prestávku na útek z lokalít, ktoré by sa mohli stať pravdepodobnými cieľmi ďalších úderov. Po preletoch spojeneckých lietadiel pred úsvitom ponad Kábul sa v meste ozvala silná explózia. Mohutná detonácia sa niesla spoza hotela Intercontinental na juhozápade mesta. Spojenecké lietadlá zaútočili za úsvitu aj na juhoafganskú baštu vládnuceho hnutia Taliban Kandahár. Prezident Bush včera odmietol akúkoľvek prestávku v náletoch, ktorá by umožnila vyslanie konvojov s humanitárnou pomocou. „Budeme pokračovať tak, aby sme neohrozili dodávky humanitárnej pomoci a budeme zhadzovať potraviny,“ povedal Bush. Taliban pritom obvinil, že je príčinou hladu.
Veľvyslanec Talibanu Zaíf včera vyhlásil, že aj napriek vonkajšiemu tlaku hľadaného Usámu bin Ládina Kábul nevydá. „Pokiaľ ide o Usámu, žiadna zmena nenastala,“ citovala Zaífa tlačová agentúra AIP. „Je to islamská otázka a otázka viery a svoju vieru za žiadnych okolností nezmeníme,“ podotkol. (taa, reuters, tasr)