
Kufor s 500 kilogramami heroínu. Na britskom letisku Southend sa včera našlo šesť takýchto kufrov, čo je dosiaľ najväčší úlovok britskej polície. Očakáva sa, že na budúci rok sa svetová produkcia ópia zvýši - vďaka Afganistanu. FOTO - REUTERS
Program OSN na kontrolu drog (UNDCP) zaregistroval, že afganskí farmári pripravujú na zimu polia na sejbu maku, z ktorých by mali zberať úrodu v apríli. Dá sa očakávať, že v dôsledku vojny produkcia opiátov v krajine po dvojročnom radikálnom poklese opäť vzrastie a trh v USA a Európe zaplaví lacný a dostupný heroín.
Väčšina afganského ópia pochádza z územia kontrolovaného opozičnou Severnou alianciou. Zástupca OSN Muhammad Amirchízí tvrdí, že z provincie Badachšan, ktorú kontroluje aliancia, pochádza 83 percent tejto produkcie.
Taliban totiž v lete 2000 zakázal pestovanie opiátov, z najväčšieho svetového producenta (v roku 1999 Afganistan vyprodukoval svetový rekord, viac ako 4500 ton ópia), sa stal zanedbateľný dodávateľ s niekoľko sto tonami výroby. Produkcia poklesla o viac ako 90 percent. Celosvetová produkcia ópia sa v dôsledku toho znížila o 60 percent. Tento rok sa produkcia ďalej znižovala a podľa predbežných správ Afganistan dodal na svetový trh len asi 185 ton.
Opatrenie Talibanu bolo podľa OSN mimoriadne efektívne - ale motívom mohli byť špekulácie: zo 44 dolárov v čase vrcholu produkcie sa cena kilogramu ópia zvýšila na 700 dolárov. Taliban profituje z ópia nepriamo - vďaka špeciálnej dani z poľnohospodárskej produkcie. Islam síce zakazuje zdaňovanie, ale dávky si vládne hnutie vyberá formou „charitatívnych príspevkov“, ktoré islam naopak prikazuje. Minulý rok zarobil takýmto spôsobom 10 miliónov dolárov. Na obchode s ópiom sa podľa USA a Veľkej Británie podieľa aj bin Ládin, ktorý má údajne vlastnú zásobu drog.
Vojna ceny ópia znížila - Afganci sa teraz zbavujú zásob. Minulý týždeň sa kilogram predával za 90 dolárov, tvrdí UNDCP. Cena opiátov sa zvyšuje, ako prechádzajú z rúk do rúk, a napokon sa v Európe predávajú vo forme heroínu po 200 dolárov za gram.
Taliban teda síce takmer vykorenil pestovanie drog, ale ich pašovanie ostalo nezmenené. Podľa OSN pokračuje bez zmeny aj počas náletov.
(kl, reuters)