Špeciálne komandá operujú v malých skupinkách údajne na juhu krajiny, v blízkosti hraníc s Pakistanom. „Je to tá najranejšia fáza pravdepodobne väčšej operácie,“ povedal agentúre Reuters predstaviteľ Pentagonu. Takmer určite to nebude masívny pozemný útok. Prvé jednotky neskôr len doplnia ďalší vojaci. Pripravené sú špeciálne jednotky na palube Kitty Hawk a asi 12 000 Američanov, ktorí sú podľa CNN už v Uzbekistane.
Experti sa zhodujú, že úlohou špeciálov bude najmä získavať informácie, pomáhať pri určovaní cieľov pre letecké nálety a „len vo výnimočných prípadoch budú priamo útočiť na Taliban alebo teroristických vodcov“, povedal pre Washington Post vojenský predstaviteľ Bushovej administratívy.
Vedia, kde je bin Ládin?
Analytici predpokladajú, že nasadenie vojakov na juhu Afganistanu znamená, že Spojeným štátom sa podarilo pretiahnuť na svoju stranu aspoň jeden z miestnych kmeňov, ktoré doteraz podporovali Taliban. Presne s touto úlohou vstúpili do Afganistanu už dávnejšie tajní agenti CIA.
Odborníci upozorňujú aj na miesto, kde špeciálne jednotky údajne operujú. Ak sa potvrdí, že sú na juhu Afganistanu, mohlo by to vraj znamenať, že sa zamerajú na Kandahár. To je hlavný stan Talibanu. „To, že vstúpili dnu, znamená, že majú dobré informácie, že niektorí členovia Al-Kaídy - a nevylučoval by som ani možnosť, že samotný Usáma bin Ládin - sa ukrývajú v týchto oblastiach. Myslím si, že veľmi rýchlo začnú takzvané operácie nájdi a znič,“ povedal CNN pakistanský analytik Rifát Hussajn.
Zo vzduchu sa to nedá
Nasadenie pozemných jednotiek jasne naznačili viacerí lídri protiteroristickej koalície už vo štvrtok. Britský premiér Tony Blair povedal, že najbližšie týždne budú najťažšou skúškou a dodal: „Nemyslím si, že by sme niekedy tvrdili, že to zvládneme len zo vzduchu.“
Americký minister obrany Donald Rumsfeld povedal, že lietadlá „nemôžu spôsobiť dostatočné škody… nemôžu sa plaziť po zemi a nájsť ľudí“.
Niežeby na to prišli až teraz. V podstate to hovorili od začiatku afganskej operácie. Zdroje z Pentagonu však tvrdili, že najmä generáli sa nechcú bezhlavo pustiť do pozemných útokov. Na zemi Američanom totiž skutočne hrozia straty. V týchto dňoch sa teda odhodlali.
S pomocou Severnej aliancie
Vojenský analytik CNN a bývalý generálmajor amerického letectva Don Shepperd sa včera pokúsil načrtnúť taktiku novej fázy bojov. V Afganistane sú momentálne štyri kľúčové centrá Talibanu - Mazár-i Šaríf, Kábul, Herát a Kandahár. Ak sa Američanom podarí prerušiť spojenie medzi týmito baštami, Taliban bude rozložený. Špeciálne jednotky majú zrejme odrezať Kandahár. Kábul neustále bombardujú a na severe by mali pomôcť vojaci Severnej aliancie.
Doteraz sa americkí oficiálni predstavitelia stavali k spolupráci so Severnou alianciou veľmi opatrne. Veľkou prekážkou bol odpor Pakistanu, strategického spojenca v regióne. Vo štvrtok Rumsfeld prelomil mlčanie: „Naším cieľom je pokúsiť sa zabezpečiť ich úspech, aby sa mohli pohnúť dopredu na Mazár-i Šaríf na severe a na Kábul smerom na juh.“ Americkú pomoc aliancii by malo tvoriť jedlo, munícia a podpora zo vzduchu.
Pomáhajú však aj priamo na zemi. Veliteľ Severnej aliancie Ustad Attah Muhammad včera agentúre Reuters povedal, že opozičného generála Rašída Dóstuma sprevádza osemčlenný americký tím. „Títo muži nevyzerajú ako pozemná jednotka, sú to skôr prieskumníci.“