i potenciálu svojich zákazníkov, ktorých budúce možnosti rozvoja tlmia dôsledky útoku na Spojené štáty z polovice septembra.
Hoci niektoré oblasti podnikania firmy zostanú nedotknuté, Rolls-Royce tvrdí, že predaj motorov výrobcom civilných lietadiel by mal v roku 2002 klesnúť o štvrtinu. Spoločnosť tak stratí miliardu libier. Včerajšie oznámenie o prepúšťaní nahradilo reštrukturalizačný plán, pre ktorý sa Rolls-Royce rozhodol začiatkom roka a v rámci ktorého mal počas nasledujúcich troch rokov zrušiť „iba“ dvetisíc pracovných miest.
Odborníci varovali Rolls-Royce pred kopancom, ktorý mu uštedrí kríza leteckého priemyslu, už dávno a v súvislosti s jeho včerajším oznámením hovorili o prílišnej prchkosti. „Rolls-Royce stratil nervy… Ľudia spanikárili… V Derby, ale aj vo zvyšku koncernu vládne strach,“ cituje niektoré vyjadrenia BBC.
Väčšina strát pracovných miest sa predpokladá v závode v stredoanglickom Derby, kde je dnes zamestnaných trinásťtisíc ľudí. V závodoch Rolls-Royce v Bristole a škótskom Hallingtone takisto existuje vysoké riziko, že ich hromadné prepúšťanie neminie. Prepúšťanie v aerolíniách, v podnikoch vyrábajúcich lietadlá a podnikoch dodávajúcich komponenty, kam patrí aj Rolls-Royce, sa očakávalo aj pred teroristickými útokmi na „dvojičky“ a Pentagon. Aerolínie totiž očakávali nižšie kontrakty v súvislosti s riadeným útlmom ekonomického rastu Spojených štátov. Útoky však prehĺbili strach z lietania a následky sú hrozivejšie, ako sa očakávalo.
Viac ako polovicu zákazníkov Rolls-Royce tvoria spoločnosti spojené s civilnou leteckou dopravou. Britská firma vyrába motory pre širokú škálu komerčných lietadiel vrátane diaľkového Airbusu A340 a Airbusu A380 super-jumbo.
TOMÁŠ VELECKÝ