
Výzvu Georgea W. Busha na zmrazenie účtov osôb a organizácií podozrivých z terorizmu neprijali všade vo svete s nadšením. Svoju nespokojnosť však vyjadrila len palestínska islamská skupina Osbat-al-Ansar. FOTO - REUTERS
Ministerka financií Brigita Schmögnerová odovzdala slovenským bankám zoznam teroristov a firiem, ktorým sa na celom svete majú zmrazovať bankové účty. Ak by banky niektoré z mien našli medzi svojimi klientmi, pravdepodobne by zmrazením ich účtu porušili zákon. Podľa vyjadrenia ministerky je však nepravdepodobné, že by sa takého účty nachádzali v slovenských bankách.
Čakanie na zákony
Podľa platnej legislatívy môžu banky zmraziť účet klienta, len ak ich o to požiada zákonom stanovená inštitúcia - orgány činné v trestnom konaní alebo súdy. Naše zákony nepoznajú pojem „zmraziť“ účet a banky tak na požiadanie ďalších štátnych orgánov môžu len kontrolovať klientske účty. Okrem toho musia ohlasovať finančné transakcie podorzivého charakteru.
Banky dokážu plne vyhovieť predstavám Brigity Schmögnerovej a v konečnom dôsledku aj Georgea Busha o finančnej vojne proti terorizmu až vtedy, keď im to dovolia zákony.
Nový zákon o bankách, obohatený o paragrafy namierené proti teroristom, vstúpi do platnosti v januári 2002. Od tohto dátumu začne Slovensko uplatňovať sankcie, ktoré vyhlási Bezpečnostná rada OSN. Nové obmedzenia môžu mať podobu zákazu peňažných prevodov pre osoby, na ktoré sa vzťahujú medzinárodné sankcie. Takýmto subjektom banky nebudú môcť poskytovať peniaze, či úročiť ich vklady. Porušenie týchto zásad sa bude na Slovensku trestať pokutou až do päť miliónov korún. Ak by boli ohrozené bezpečnostné záujmy Slovenska, pokuta sa môže vyšplhať až na 30 miliónov. V snahe čo najrýchlejšie uviesť tieto ustanovenia do života by mal spomínaný paragraf začať platiť už skôr - dňom vyhlásenia.
Ostro sledované účty
Nový zákon síce umožní pružnejšie reagovať na medzinárodný boj proti terorizmu, ale nezaručí odhalenie teroristických účtov. „Neviem si predstaviť, ako by banky samy dokázali odhaľovať subjekty s teroristickým pozadím,“ upozornil hovorca Slovenskej sporiteľne Peter Švec. Zdôraznil, že bez spolupráce s políciou by mohlo byť hľadanie teroristov v bankách odsúdené na neúspech. „Ak sa zmení legislatíva, sme pripravení plne kooperovať s orgánmi činnými v trestnom konaní,“ zdôraznil hovorca Slovenskej sporiteľne Peter Švec.
Zoznam 27 organizácií a jednotlivcov, ktorým mali americké banky zmraziť účty, bol zverejnený v druhej polovici septembra. Obsahuje mená nielen islamských skupín, ale aj jednotlivcov a troch charitatívnych organizácií. Priebeh vyšetrovania septembrového útoku však môže viesť k rozšíreniu počtu mien na zozname.
Niektorí pozorovatelia upozornili, že zverejnenie tohto zoznamu nebude mať veľký efekt, keďže teroristi asi nemajú účty v Amerike. Prezident George W. Bush však vyzval aj ostatné krajiny sveta, aby sa k tejto iniciatíve pridali. Tí, čo odmietnu zmraziť účty, nebudú môcť obchodovať s Amerikou. „Ak obchodujete s teroristami, ak ich podporujete alebo im pomáhate, nebude obchodovať so Spojenými štátmi,“ vyhlásil Bush.
Aj oslovené slovenské banky sú pripravené preveriť mená na zozname okamžite, ako ich dostanú k dispozícii. Niektoré ich už dokonca preverovali, keďže podobný zoznam už dávnejšie dostali od svojich zahraničných materských spoločností. Ako by sa však mali zachovať, ak by medzi svojimi klientmi našli niekoho zo zoznamu, nie je jasné.
JURAJ JAVORSKÝ
GABRIEL KÁDASI