* Ako možno predchádzať sklerotickým zmenám ciev?
Tento proces možno zadržať a dokonca ho čiastočne zvrátiť zmenou životného štýlu. Treba prestať fajčiť a jesť menej živočíšnych tukov – mäsa, masla, vajíčok. Strava by mala byť bohatá na celozrnné výrobky, strukoviny, zeleninu a ovocie. Nevyhnutná je aj fyzická aktivita, ktorá umožní udržať si optimálnu hmotnosť, alebo sa zbaviť nadváhy.
* Svedčí búšenie srdca o jeho chorobe?
Búšenie srdca môže, ale nemusí byť spôsobené chorobou srdca. Podozrenie, že ide o chorobu, je pravdepodobné, ak sa búšenie pravidelne objavuje po väčšej fyzickej námahe. Keď choroba postupuje, búšenie sa objavuje aj v čase pokoja. Vtedy je nevyhnutná návšteva kardiológa.
* Je náchylnosť na infarkt dedičná?
Infarkt nie je dedičná choroba. Treba si naň ,,zarobiť“ – nesprávnym stravovaním, fajčením, nedostatkom fyzickej aktivity. Existujú však isté rodinné dispozície pre vznik sklerózy, ktorá môže v konečnom dôsledku viesť k infarktu.
* Možno každodenným užívaním tabletky acylpyrínu predísť infarktu?
Acylpyrín znižuje zrážanlivosť krvi a spôsobuje jej rozriedenie. Vďaka tomu je riziko, že zrazenina upchá tepnu, omnoho menšie. Nechráni však pred infarktom stopercentne. O profylaktickom užívaní acylpyrínu sa treba poradiť s lekárom.
* Aké sú typické príznaky predchádzajúce infarktu?
U mnohých ľudí, ktorí predtým nemali príznaky srdcového ochorenia, predchádza infarktu obdobie nadmernej podráždenosti a nespavosti. Pred samotným infarktom sa však neobjavujú žiadne varovné signály. Môže prísť aj počas odpočinku. Za typický príznak infarktu sa považuje bolesť, ktorá vystreľuje do šije, ramien a pliec. Pulz sa môže prudko zrýchliť alebo spomaliť. Objavujú sa ťažkosti s dýchaním, studený pot, pocit strachu. Okamžite treba zavolať pohotovosť.
(tom)