Bratislava 19. októbra (TASR) - Meniace sa usporiadanie Európy, vplyv informačných technológií na podnikanie a úloha obchodných komôr v 21. storočí boli dominantnými témami série seminárov, ktoré sa dnes uskutočnili v Bratislave ako súčasť deviateho výročného kongresu asociácie obchodných komôr Eurochambres.
Účastníci podujatia, ktorí reprezentovali obchodné a priemyselné komory z viac ako 30 krajín, diskutovali o perspektívach a možnostiach transformácie komorového systému v podmienkach pokračujúcej ekonomickej globalizácie a politickej integrácie (ale aj regionalizácie) Európy. V tejto súvislosti viacerí prítomní vyjadrovali svoje názory na budúci vývoj Európskej únie a jej štruktúr.
Štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Peter Brňo poukázal na potrebu zefektívnenia činnosti Európskej komisie a vyslovil sa proti nadmernému zvyšovaniu počtu jej členov po rozšírení únie. Komisia, ktorá má v EÚ kľúčové postavenie, je podľa neho v súčasnosti vnímaná ako "byrokratický konglomerát, v ktorom sa vyzná len úzka skupina zainteresovaných ľudí".
Člen Európskeho parlamentu za Rakúsku ľudovú stranu Paul Rübig sa vyslovil za zlepšenie kvality politiky na celom kontinente, čo by sa malo prejaviť osvojením si celoeurópskeho pohľadu aj činiteľmi, pôsobiacimi na národnej úrovni. Vyzdvihol aj úlohu malých a stredných podnikov, ktoré nazval "novou silou v Európe".
Ministerka financií SR Brigita Schmögnerová poukázala na potrebu úzkej spolupráce a deľby úloh pri rozvoji ekonomiky medzi vládnou a podnikateľskou sférou, v čom hrajú obchodné komory kľúčovú úlohu. Sú podľa nej partnerom vlády najmä ako reprezentanti malého a stredného podnikania, pri tvorbe novej legislatívy, v oblasti odborného vzdelávania, podpory investícií a presadzovania transparentnosti v podnikaní. Vyzdvihla činnosť Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) a jej regionálnych komôr a vyjadrila presvedčenie, že jej význam bude ďalej rásť - aj v súvislosti s perspektívou integrácie SR do EÚ.
Podľa predsedu Asociácie švédskych obchodných komôr Petra Egardta spočívajú hlavné otázky, ktoré stoja pred európskymi komorami, v doriešení ich právneho postavenia (napríklad povinné verzus dobrovoľné členstvo), zvýšení ich reprezentatívnosti, zmene prístupu k svojim členom (ktorí sú čoraz viac "zákazníkmi" ich služieb), "zosieťovaní" (na regionálnej, národnej i európskej úrovni) a využití výhod informačných technológií ("virtuálne" komory).