Brusel 18. októbra (TASR) - Druhýkrát v priebehu mesiaca sa v piatok v belgickom Gente zídu šéfovia štátov a vlád členských krajín Európskej únie. Neformálnemu summitu, ktorý mal byť pôvodne zasvätený rozšíreniu a príprave spoločnej meny euro, bude dominovať boj proti terorizmu.
Po mimoriadnej schôdzke 21. septembra budú mať európski lídri opäť možnosť potvrdiť solidaritu s USA a podporu ich vojenskej operácii v Afganistane. Na najvyššej úrovni tiež zhodnotia dôsledky teroristických útokov z 11. septembra.
Tón udali už v stredu v Luxemburgu ministri zahraničia pätnástky, ktorí okrem solidarity s USA zdôraznili kľúčovú úlohu OSN pre budúci vývoj v Afganistane a za absolútnu prioritu označili humanitárnu pomoc ľuďom postihnutým vojnovým konfliktom. Odmietli však volanie mnohých humanitárnych organizácií po prerušení náletov, ktoré by umožnilo dopraviť pomoc ľuďom na území krajiny.
Lídri tiež zhodnotia všetky opatrenia v boji proti terorizmu prijaté po 11. septembri, či už ide o bezpečnosť leteckej dopravy, zmrazenie podozrivých účtov, sprísnenie pravidiel prania špinavých peňazí, posilnenie výmeny informácií a policajnej spolupráce, alebo zavedenie jednotného zatykača a spoločnej definície terorizmu.
Summit sa začne v piatok o 14.30 h spoločnou fotografiou a tradičným stretnutím s predsedníčkou Európskeho parlamentu Nicole Fontainovou. Ako v pozývacom liste svojim kolegom napísal belgický premiér Guy Verhofstadt, nasledovať bude diskusia o príprave spoločnej meny euro a ekonomických dôsledkoch udalostí z 11. septembra.
Belgický minister financií Didier Reynders, prezident Európskej centrálnej banky Wim Duisenberg a komisár pre menové otázky Pedro Solbes predložia správu o príprave spoločnej meny, predseda Európskej komisie Romano Prodi o dôsledkoch teroristických útokov.
Ďalšou témou rokovania bude budúcnosť EÚ a Laekenská deklarácia. Tá by mala v decembri stanoviť program a hlavné témy pre konvent, ktorý bude na budúci rok za účasti členských a kandidátskych krajín pripravovať budúcu reformu európskych inštitúcií plánovanú na rok 2004.
O 20.00 h sa začne pracovná večera prezidentov a premiérov, na ktorej budú podľa Verhofstadta diskutovať o situácii v Afganistane, úlohe EÚ a OSN, boji proti terorizmu a implementácii akčného plánu v tejto oblasti. Nakoniec posúdia európski lídri pokrok v prístupových rokovaniach s kandidátmi na základe informačného dokumentu, ktorý pripravila EK, informoval belgický premiér.
Keďže ide o neformálny summit, žiadne konkrétne rozhodnutia ani oficiálne závery nemožno očakávať. Schôdzka sa uskutoční v meste Gent, asi 60 kilometrov západne od Bruselu v opátstve sv. Petra postavenom v siedmom storočí. Belgická polícia očakáva v uliciach mesta asi 40.000 demonštrantov.
Ešte pred summitom EÚ sa v Gente zídu britský premiér Tony Blair, nemecký kancelár Gerhard Schröder a francúzsky prezident Jacques Chirac.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed