BANSKÁ BYSTRICA – Nezamestnaní v Banskobystrickom ani vo Zvolenskom okrese nemajú záujem o prácu mimo okresu. Ak majú za prácou dochádzať viac ako 15 kilometrov, ponuku väčšinou odmietajú. „Nezamestnaní nie sú ochotní dochádzať. Ženy najčastejšie uvádzajú rodinné dôvody a muži vysoké náklady na cestovné,“ hovoria úradníci.
Cestovné z Banskej Bystrice do 20 kilometrov vzdialeného Zvolena vyjde autobusom tam aj naspäť na 38 korún. Cestovanie do zamestnania na banskobystrickom sídlisku Sásová s jedným prestupovaním stojí od 24 do 40 korún. Horšie je to už s prípadným zamestnaním v Brezne, kde denné cestovné vychádza okolo 120 korún.
Pracovníci úradov práce nepovažujú dôvody, ktoré uvádzajú nezamestnaní, za výhovorky. Bývalých nezamestnaných si údajne zamestnávatelia necenia a často ich diskriminujú aj finančne. „Je možné, že po zaplatení cestovného sa im skutočne neoplatí dochádzať,“ hovoria úradníci.
Psychológovia tvrdia, že na rozhodovanie nezamestnaných vplýva skôr psychický moment a zvyk. Ľudia si za socializmu našli jedno zamestnanie v meste, kde bývali a spravidla z neho odchádzali až do dôchodku, tvrdia odborníci. Aj preto je pre mnohých, najmä starších nepredstaviteľné dochádzať do iného mesta. Lepšia situácia v tomto smere je s mladými ľuďmi s vyššou kvalifikáciou vo väčších mestách.
Úrady práce v Banskej Bystrici a vo Zvolene evidujú ponuky na zamestnanie aj z iných okresov, dokonca aj z Čiech. Záujem je najmä o zváračov a podobné profesie, ale napríklad nová nemocnica v Prachaticiach by prijala množstvo zdravotných sestier a lekárov. Záujem však nie je.