BRATISLAVA – Na neúspech je odsúdená najnovšia iniciatíva Roberta Fica, aby sa prezident Rudolf Schuster stal garantom integrácie Slovenska do Európskej únie a NATO.
Prezident je pripravený prijať úlohu koordinátora, podmieňuje ju však súhlasom väčšiny politických strán. Tie ale vnímajú Ficom formulovanú úlohu pre Schustera ako nejasnú, kladne sa k návrhu postavila iba Hamžíkova SOP.
Fico k svojmu návrhu hovorí: „Ide o to, aby sa z otázky vstupu Slovenska do NATO nestala téma, ktorá by mala ovplyvňovať to, ako bude krajina vyzerať po parlamentných voľbách v roku 2002.“
Politológ Miroslav Kusý tvrdí, že ústavní činitelia majú vymedzené kompetencie. „Prečo to teda stavať na hlavu? Ústavný poriadok je v demokratickom režime presne vymedzený. Hýbať s tým nie je užitočné.“
Predseda zahraničného výboru parlamentu Peter Weiss sa spýtal: „Dá sa zabrániť, aby sa domáci alebo zahraniční politici vyjadrovali k tomu, aký politik alebo garnitúra je viac alebo menej dôveryhodná? Nedá.“ Podľa Weissa je prirodzeným koordinátorom zahraničnej politiky rezort zahraničia.
Predseda eurointegračného výboru parlamentu Františej Šebej iniciatívu označil za nezmysel a za neznalosť pomerov. Ako príklad uviedol rokovania s Európskou úniou: „Sú na úrovni odborných tímov, tam niet čo koordinovať, tam nepadajú politické rozhodnutia. Tam už niet miesta pre ústavných činiteľov na koordináciu.“ Okrem toho „prezident je síce jedným z najdôležitejších aktérov zahraničnej politiky, ale neprislúcha mu úradnícka rola koordinácie.“
Tieňový vicepremiér HZDS pre európsku integráciu Vojtech Tkáč pripomenul príklad Fínska, kde už majú za sebou éru Urho Kekkonena, ktorý koordinoval zahraničnú politiku.
O úlohe prezidenta po voľbách, keď sa bude rozhodovať o tom, či Slovensko vytvorí vládu v súlade s integračnými záujmami, Tkáč povedal: „Vláda sa nezostavuje pre integráciu krajiny, ale ako výsledok volieb. Sila demokracie je v tom, že nedôjde k ohrozeniu integrácie do EÚ a NATO.“
IGOR STUPŇAN
Pozri komentár na 6. strane