
Vlani členovia Horskej služby zasahovali v horách pri úrazoch a pátraniach 1777-krát.
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
STARÝ SMOKOVEC – „Dúfam, že kolegovia celú situáciu ešte dôsledne prehodnotia a návštevníci našich horských oblastí zo západného Slovenska a z Bratislavy budú mať také isté príjemné jarné prázdniny ako pred nimi východniari a teraz Stredoslováci,“ povedal Ivan Gálfy, náčelník Horskej služby na Slovensku. Reagoval tým na správy, že niektorí z jeho kolegov sú v budúcom týždni odhodlaní uskutočniť „štrajkovú“ akciu.
Horských záchranárov k obmedzeniu, resp. i úplnému pozastaveniu ich záchranárskej a hliadkovacej činnosti, vedie snaha upozorniť transparentnejšie na chronické finančné problémy Horskej služby. Podľa Gálfyho záchranári sú už niekoľko rokov nespokojní so spôsobom financovania Horskej služby.
Pre dve horské záchranárske organizácie – Horskú službu na Slovensku a Dobrovoľnú tatranskú Horskú službu je zo štátneho rozpočtu na rok 2001 vyčlenených iba 18 miliónov Sk. Pritom pred piatimi rokmi dostala samotná Horská služba 20,5 milióna Sk.
„V posledných rokoch je peňazí stále menej, pritom ceny pohonných látok stále rastú, finančne čoraz náročnejšie je aj fungovanie staníc a domov Horskej služby, vyššie sú ceny a údržba záchranárskej techniky, stúpajú ceny zdravotníckeho materiálu. Štátne orgány vnímajú Horskú službu ako občianske združenie, a nie ako záchrannú zložku, a tak pristupujú aj k otázkam financovania. Máme zatiaľ len provizórny rozpočet a už dnes vieme, že na pokrytie našej činnosti to postačovať nebude,“ uviedol Ivan Gálfy.
V slovenských horských oblastiach má Horská služba v súčasnosti k dispozícii sedem domov a 17 záchranných horských staníc, súčasťou záchranárskeho systému v horách je i Stredisko lavínovej prevencie HS v Jasnej.
Vlani členovia Horskej služby zasahovali v horách pri úrazoch a pátraniach 1777-krát. Záchranári z hôr zabezpečujú aj značenie a schodnosť takmer 1300 km turistických chodníkov a teraz, v zime, sa starajú aj o viac ako 200 km zimného značenia pomocou tyčí.
(eb)