Vysokoškoláci môžu stráviť leto v USA zadarmo

„Heslo „najlepšie prázdniny v živote“ je pravdivé. Nehovorím, že práca v kempe bola ľahká, bolo treba naplno makať, ale keď padla posledná hodina, bolo tam neuveriteľne veľa možností, ako stráviť voľný čas. Mohli sme sa kúpať, člnkovať, hrať biliard, ...

FOTO – ARCHÍV CCUSA

„Heslo „najlepšie prázdniny v živote“ je pravdivé. Nehovorím, že práca v kempe bola ľahká, bolo treba naplno makať, ale keď padla posledná hodina, bolo tam neuveriteľne veľa možností, ako stráviť voľný čas. Mohli sme sa kúpať, člnkovať, hrať biliard, ping-pong. Všetko sme mali ako zamestnanci kempu v cene,“ rozpráva Barbora Grosová, ktorá strávila minulé leto v tábore v New Hamsphire. „Určite pôjdem aj tento rok, veľmi sa teším.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tábory majú storočnú tradíciu

Viac ako osem miliónov amerických detí si každé leto balí kufre a odchádza za zábavou do letných táborov. Táto tradícia trvá v USA už sto rokov.

SkryťVypnúť reklamu

„Ponúkame prácu vysokoškolákom vo viac ako 850-tich táboroch v USA. Môžu vykonávať dva druhy práce – vedúci alebo pracovná sila,“ hovorí o práci slovenskej pobočky Camp Counselors USA v Bratislave asistent riaditeľa Michal Baran. „Pobyt v tábore trvá najmenej deväť týždňov a podmienkou je znalosť angličtiny. Nemusí byť výborná, stačí, ak sa študent vie dohovoriť. Sám si vyberie tábor a typ práce. Poplatok za program je 350 dolárov a zahŕňa spiatočnú letenku Viedeň – New York, poistenie na 3 mesiace, pracovné povolenie, víza, certifikát o absolvovaní programu, jednodňové ubytovanie v New Yorku, cestu do tábora, ubytovanie a stravu. Študent sa môže bezplatne zapájať do táborových aktivít a využívať zariadenia tábora.“

Tým sa výhody pre študentov nekončia. Práca v kempe im umožní zdokonaliť sa v angličtine, nájsť si priateľov zo všetkých kútov sveta, spoznať Ameriku. Vreckové pre študentov sa pohybuje od 400 do 750 dolárov za celý pobyt v letnom tábore, takže sa im vlastne vráti vstupný poplatok a ešte si aj zarobia.

SkryťVypnúť reklamu

Práca sa dá vybaviť za 30 minút

Prácu v tábore si môžete vybaviť aj za tridsať minúť.

„Každý rok do Bratislavy prilietajú riaditelia tridsiatich táborov, aby si osobne vybrali štyristo študentov,“ hovorí Michal Baran. „Pohovor trvá len 10-15 minút, hneď sa môže uzavrieť zmluva a určiť čas odletu a príletu. Ak si študent žiadny tábor nevyberie, ostáva v programe a hľadáme preňho prácu vo zvyšných 820-tich táboroch. Vlani sme mali stopercentnú úspešnosť.“

Gabriela Jaššová pricestovala do Bratislavy na pohovor s riaditeľmi táborov až zo Žiliny. „Kamaráti mi radili, nech nejdem do tábora, lebo tam veľa nezarobím, aby som si radšej našla inú prácu. Rozhodla som sa však pre tábor. Možno zarobím o niečo menej, ale nemusím si platiť ubytovanie a stravu, zháňať prácu.“ Hoci mala pred pohovorom trému, všetko dobre dopadlo. Padli si do oka a hneď uzavreli pracovnú zmluvu. „Otázky neboli ťažké, riaditeľka bola veľmi milá. Dohodli sme sa, že budem robiť pomocné práce – prezliekať periny, upratovať izby, umývať okná. Dostanem dokonca viac, ako som predpokladala, možno aj preto, že budem robiť takmer štyri mesiace.“

SkryťVypnúť reklamu

Na osobnom pohovore s riaditeľmi kempov sa tohto roku zúčastnilo štyristopäť- desiat vysokoškolákov, z toho hneď uspelo dvesto.

Lacná pracovná sila?

Keďže program je pre študentov výhodný, zaujímalo nás, čo vedie riaditeľov spoločnosti hľadať pracovné sily práve u nás.

„Nemyslím si, že slovenskí študenti sú pre nás lacnou pracovnou silou. Program totiž ponúkame aj v ďalších šesťdesiatich krajinách,“ konštatuje prezident spoločnosti Camp Counselors USA Bill Harwood. „Americká populácia starne, máme veľa malých detí a chýbajú nám pracovné sily. Niekedy vyžadujeme špeciálne zručnosti, ako je napríklad jazda na koni, horolezectvo, ovládanie tenisu či golfu. Preto hľadáme študentov aj mimo našej krajiny. A o tom, že máme o kvalitných pracovníkov skutočný záujem, svedčí aj fakt, že sem pricestovali riaditelia osobne.“

SkryťVypnúť reklamu

SOŇA REBROVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 309
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 339
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 908
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 868
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 390
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu