BRATISLAVA - Zamestnanec na ľubovoľnom pracovnom mieste dostáva zhruba rovnaký plat ako jeho „kolegovia“ z iných firiem s rovnakou náplňou práce. Až 77 % firiem zúčastnených v projekte PayWell spoločnosti PricewaterhouseCoopers totiž uviedlo, že svojich zamestnancov odmeňuje na úrovni trhu.
Pri rozhodovaní o náraste miezd berú firmy do úvahy najmä svoju finančnú situáciu. Veľký dôraz kladú aj na trhové prostredie a udržanie svojej konkurenčnej pozície a makroekonomické faktory. Žiadnu významnú rolu v systéme odmeňovania nehrá práca nadčas. Osobitne ju sleduje a prepláca alebo inak kompenzuje len 18 %firiem. Viac ako 40 % tvrdí, že nadčasy už sú súčasťou miezd, hoci tento princíp sa vzťahuje najmä na manažérske pozície.
Prieskum PricewaterhouseCoopers vychádzal z údajov o 32-tisíc zamestnancoch a na jeho projekte sa zúčastnilo 63 spoločností. Podľa prieskumu plánujú slovenské firmy v nasledujúcich dvanástich mesiacoch zvyšovať platy v priemere o 9,3 %. Počas uplynulého roka bolo zvyšovanie vyššie a dosiahlo 10,4 %, aj tak ho PricewaterhouseCoopers hodnotí ako opatrné, pretože firmy vo vlaňajšom prieskume vyjadrili odhodlanie pridávať viac. Najvyšší rast pocítili top manažéri (o 12 %), ale aj rôzni špecialisti (10,8 %) a stredný manažment (10,5 %).
Prieskum sa snažil zmapovať aj platové rozdiely medzi regiónmi. „Váženým priemerom v rámci všetkých vyšpecifikovaných pracovných kategórií bol zistený rozdiel medzi priemerným celkovým zárobkom v Bratislave a v ostatných oblastiach Slovenska 37 %,“ konštatuje PricewaterhouseCoopers.
V rámci Slovenska sú rozdielne aj pomery medzi platmi vrcholových manažérov a ich podriadených. Mzda topmanažéra je v Bratislave 6,6-krát vyššia ako plat robotníka, ale na západnom Slovensku tento rozdiel predstavuje 10,6 násobku. Pomer zárobku riadiaceho pracovníka a administratívnych, výrobných a odborných pracovníkov predstavuje v priemere hodnotu 2,6. V Bratislave bol tento podiel 2,5, na východe Slovenska 1,6 a na západe 2,6.
Z prieskumu medzi firmami vyplynulo, že na Slovensku sa stáva štandardom poskytnutie služobného auta alebo mobilu zamestnancovi aj na súkromné účely, rovnako aj bezplatné občerstvenie na pracovisku a stravovanie.