Budú sa krajské voľby viac podobať na veľké parlamentné voľby, alebo skôr na komunálne voľby, ktorým sa až taká veľká pozornosť nevenuje?
„Bude to asi niečo viac ako komunálne a menej ako parlamentné voľby. Zrejme sa viac budú podobať na komunálne voľby, lebo aj politické zoskupenia, ktoré sa zúčastnia na voľbách v krajoch, budú známe zhruba mesiac pred voľbami a kampaň do regionálnych volieb nebude silná.“
Akú účasť teda očakávate v regionálnych voľbách?
„Myslím, že účasť bude pomerne nízka. Rozhodne nebude vyššia ako 40 percent. Bude to niekde medzi 30 – 40 percentami.“
Zmyslom reformy bolo, aby občania mohli o mnohých veciach rozhodovať vo svojich regiónoch. To ich k urnám nepritiahne?
„Dosiahnutie tohto cieľa nie je záležitosťou jednorazového aktu. Regióny si potrebujú postupne vybudovať akúsi identitu. Mám taký pocit, že to zatiaľ nie je a nejaký čas to potrvá. Prínos prenosu právomocí sa prejaví postupne, nemal by som preto na začiatku veľké očakávania.“
Je možné odhadovať podporu strán pri voľbách do regionálnych parlamentov podľa výsledkov, ktoré dosahujú v prieskumoch volebných preferencií do Národnej rady?
„Nie je to celkom spoľahlivá metóda, ale je doteraz vlastne jediná. Koalície ešte definitívne nie sú uzatvorené a občan nevie, o akej konfigurácii politických strán môže uvažovať. Zostane len veľmi málo času medzi uzatvorením kandidátok a moratóriom na výskumy. Výskumov nebude teda veľa a ak budú, nebudú dostatočne reprezentatívne, lebo skúmané vzorky by museli byť veľké. V každom kraji, povedzme, 800 respondentov.“
Myslíte si, že ľudia sa budú správať inak pri voľbe predsedu samosprávneho kraja a inak pri voľbe poslancov do regionálnych parlamentov? Trebárs, že pri voľbe poslancov bude prevládať stranícky princíp a pri voľbe šéfov krajov voliči uprednostnia osobnosť a nebudú prihliadať na stranícke pozadie?
„Tento mechanizmus tam zrejme bude, ale s istými obmedzeniami. Regióny sú príliš veľké na to, aby kandidáti až na niektoré výnimky boli všeobecne známi.“
Čo môže významne ovplyvniť výsledok volieb šéfa vyššieho územného celku a poslancov do regionálnych parlamentov?
„Úlohu regionálnych médií budú suplovať celoštátne médiá. Najmä v tých oblastiach, kde to bude zaujímavé ako napríklad v Bratislavskom kraji. Otázka je najmä to, koľko priestoru budú regionálnym voľbám venovať celoštátne médiá.“
Vo volebnej kampani by mali dôležitú úlohu zohrať skôr regionálne médiá.
„To je pravda, ale celoplošne sa nedá povedať, že by na Slovensku existovali regionálne médiá. Skôr máme mestské či okresné médiá.“
IGOR STUPŇAN